Polska zbuduje armię robotów
Kolejna fala modernizacji polskiej armii. Setki milionów złotych rocznie popłyną na projekty obronne związane z robotyka i cyberbronią. Kluczowym projektem będzie stworzenie flotylli bezzałogowych samolotów wojskowych, czyli dronów.
27.05.2014 | aktual.: 27.05.2014 07:35
Kolejna fala modernizacji polskiej armii. Setki milionów złotych rocznie popłyną na projekty obronne związane z robotyką i cyberbronią. Kluczowym projektem będzie stworzenie flotylli bezzałogowych samolotów wojskowych, czyli dronów.
Według planów ujawnionych przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, inwestycje modernizujące armię już od przyszłego roku skoncentrują się na technologiach cyfrowych, rewolucji informatycznej, rozpoznaniu kosmicznym i dronach - informuje "Rzeczpospolita".
BBN chce przekonać rząd, by na drony i inne bojowe roboty przekazywać co roku 750-800 mln zł. Byłby to mechanizm finansowania podobny do tego, który wspierał zakupy myśliwców F-16, najnowocześniejszych maszyn w polskiej flocie powietrznej. Obecnie bezzałogowe samoloty stanowią przedmiot pożądania najpotężniejszych armii świata, więc prezydencki plan zakłada, by i Polska dołączyła do tego grona.
Program wprowadzania zdalnie sterowanych samolotów i pojazdów ma objąć nie tylko wojsko, ale i policję, straż graniczną, inne służby MSW i ratowników. Ponadto prezydent chce, by drony były przede wszystkim produkowane w Polsce.
Aktualnie liderami w produkcji samolotów bezzałogowych są firmy amerykańskie i izraelskie. I to one najprawdopodobniej dostarczą zaawansowanej technologii do polskich maszyn. Plan zakłada jednak, by polskie firmy współpracowały z zagranicznymi podmiotami. Obecnie polska armia korzysta m.in. z dronów zwiadowczych produkowanych przez ożarowską spółkę WB Electronics.
Pod egidą WB Electronics w zeszłym roku powstało polskie konsorcjum budowy bojowych dronów. W jego skład weszły m.in. Instytut Lotnictwa, Wojskowe Zakłady Elektroniczne i Wojskowa Akademia Techniczna.
Opracowanie: Jan Bolanowski