Polski Ład. Mały domek to drogi domek
Domek do 70 mkw. z poddaszem na działce o powierzchni 1 tys.mkw. Bez zezwolenia, książki budowy i kierownika. Czy pomysł rządu porwie Polaków?
13.08.2021 09:15
Domy do 70 mkw. z poddaszem (nie więcej niż 90 mkw. łącznej powierzchni użytkowej) mają powstawać bez zezwolenia, książki budowy i kierownika. Formalności sprowadzą się do zgłoszenia, do którego inwestor dołączy projekt zagospodarowania działki i projekt architektoniczno-budowlany.
Jeden dom miałby być zlokalizowany na każde 1 tys. mkw. parceli. To jeden z projektów Polskiego Ładu. Ma szanse na sukces? – pyta dziennik "Rzeczpospolita".
Zdaniem ekspertów diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a dokładnie w szczegółowych zapisach ustawy.
Łukasz Browarczyk z trójmiejskiej agencji BIG Property uważa, że kluczowe będzie określenie minimalnej wielkości działki: czy będzie to 500 mkw., czy 1 tys. mkw., czy na parceli będzie można postawić więcej niż jeden dom. I jak te nowe przepisy będą korespondowały z planami zagospodarowania.
Problem może być w dużych miastach, gdzie działek pod zabudowę jest mało i są one drogie. Zwykle ludzie kupują po 300 mkw parceli – dominuje zabudowa szeregowa do powierzchni ok. 100 mkw.
Według rozmówcy "Rz" koszt zakupu większej działki i wybudowanie domu "bez pozwolenia" może znacznie przekraczać ceny domów dostępnych dziś i na rynku pierwotnym, i wtórnym.
Jedna nadzieja w tym, że w ustawie znajdą się zapisy umożliwiające budowę na działkach rolnych, rekreacyjnych, usługowych.
Również Marcin Drogomirecki, ekspert portalu Morizon.pl uważa, że Polacy raczej nie ruszą masowo do budowania małych domów. Na przeszkodzie staną wciąż rosnące koszty inwestycji, czyli ceny działek, zwłaszcza wokół dużych miast, oraz materiałów budowlanych, wykończeniowych i wykonawstwa.
Z kolei Marcin Sęczkowski z agencji Północ Nieruchomości Pruszcz Gdański (mobilna franczyza) uważa, że trzeba zadbać, aby małe domy były energooszczędne, solidnie wybudowane, estetyczne.
W portalu Morizon.pl czeka na klientów ponad 3 tys. domów – nowych i używanych – o powierzchni do 100 mkw. To budynki wolnostojące, bliźniaki, segmenty. Marcin Drogomirecki podaje, że średnia cena mkw. domów tej wielkości (oferty z całego kraju) to ok. 6 tys.
– Ceny są jednak bardzo zróżnicowane – podkreśla. – Ma na nie wpływ przede wszystkim lokalizacja, ale liczy się też wiek i stan budynku, wielkość działki. Taki dom gdzieś na prowincji można mieć za 350 tys. zł, a Warszawie czy Krakowie – za grubo ponad 1 mln zł.