Polski Ład paraliżuje urzędy. "ZUS-owi grozi zapaść"
Związki zawodowe skarbówki oraz ZUS burzą się przeciwko konieczności objaśniania obywatelom zawiłości Polskiego Ładu. Żądają zdjęcia z ich barków objaśniania Polskiego Ładu i żądają podwyżek płac. "Sytuacja jest krytyczna" - alarmują.
Jak podaje dziennik, urzędnicy ZUS wytykają, że są zasypywani pytaniami petentów nie tylko o Polski Ład, ale też o zasady dofinansowania do cen gazu.
Alarmują, że nie są w stanie podołać nadmiarowi obowiązków, a ZUS-owi grozi zapaść. Urzędnicy skarbowi żądają zdjęcia z ich barków objaśniania Polskiego Ładu i żądają podwyżek płac. Ostrzegają, że w przeciwnym razie rozpoczną akcje protestacyjne.
"Sytuacja jest krytyczna"
Gazeta przytoczyła stanowisko Międzyzakładowego Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa w Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ Solidarność.
Polski Ład w ogniu krytyki. Poseł PiS: Niestety wkradły się tam błędy
"Sytuacja stała się krytyczna! Pracownicy zaangażowani do dyżurów w sprawie udzielania informacji na temat Polskiego Ładu zaczynają pracę o godz. 11 a kończą o 19. Przyznanie im kolejnych zadań w istotny sposób ogranicza czas pracy niezbędny do wypełniania ich podstawowych obowiązków. Pracownicy nie zostali odpowiednio przygotowani do udzielania informacji na temat Polskiego Ładu, a pośpiesznie prowadzone webinaria są farsą szkoleń. Domagamy się natychmiastowej likwidacji dyżurów w zakresie Polskiego Ładu, uruchomienia dodatków zadaniowych, wzrostu wynagrodzeń o 20 proc." - napisano w stanowisku.
Wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Administracji Skarbowej NSZZ "Solidarność" Dominik Lach przyznał, że problem jest poważny, ponieważ urzędnicy skarbowi nie zostali przygotowani merytorycznie do udzielania rzetelnych informacji na temat zmian podatkowych wprowadzonych przez Polski Ład.
- W tych warunkach przerzucenie na nich odpowiedzialności za objaśnienia na rzecz obywateli jest niedopuszczalne - stwierdził.
Niejasności związane z obowiązującym od stycznia Polskim Ładem spowodowały konieczność wydłużenia pracy urzędów skarbowych, które zalewa fala pytań dotyczących podatkowych rozwiązań. Do końca lutego urzędy skarbowe będą pracowały do godziny 19:00.
Nawet związkowcy reprezentujący część pracowników Krajowej Administracji Skarbowej nie szczędzą słów krytyki pod adresem premiera i ministra finansów. Podatkowe zmiany w ramach Polskiego Ładu nazywają programem "Chaos Plus". Mówią o źle i pospiesznie przygotowanej reformie oraz niejasnych i niedopracowanych przepisach.
Łapanka w urzędach
W programie "Newsroom" WP Agata Jagodzińska, szefowa związkowej Alternatywy w KAS, powiedziała, że w urzedach trwa łapanka, bo urzednicy boją się przychodzić na dyżury, podczas których odpowiadają na pytania zdezorientowanych petentów.
– Nie wiedzą, jak stosować przepisy Polskiego Ładu. Ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Urzędnicy zdają sobie sprawę z tego, jakie grożą konsekwencje za pomyłkę w interpretacji. Domagamy się od rządu większej liczby szkoleń, bo jest ich za mało i są słabe. Przepisy są źle napisane, czekamy na wykładnie, bo nie wiemy, jak niektóre z nich rozumieć. Nie chcemy podatnikom zrobić krzywdy. Niestety nie doczekaliśmy się odpowiedzi od rządum - przyznała.
Jak przekonuje rząd Polski Ład to ok. 17 mld zł rocznie więcej pieniędzy w portfelach Polaków. Dla ok. 90 proc. osób płacących podatki w Polsce nowe rozwiązania mają być korzystne lub neutralne, a zyskać ma niemal 18 mln naszych obywateli.
Prawie 9 mln Polaków przestanie płacić PIT, w tym osoby najmniej zarabiające i ok. 2/3 emerytów i rencistów. Podatek w wysokości 32 proc. będzie płacić o połowę osób mniej niż dotychczas.