Trwa ładowanie...
d3be5nx

Polskie autobusy podbijają Europę

Zajmujemy już trzecie miejsce pod względem produkcji autobusów w Europie. Rocznie polskie firmy zarabiają ponad 4 mld zł - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polskie autobusy podbijają Europę
(Jupiterimages)
d3be5nx

Zajmujemy trzecie miejsce pod względem produkcji autobusów w Europie. Rocznie polskie firmy zarabiają ponad 4 mld zł - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Dokładnie 4168 autobusów wyprodukowano w zeszłym roku w Polsce - wynika danych firmy JKM. Daje nam to już miejsce na europejskim podium. Więcej produkują tylko Szwedzi ( ok.9600 sztuk) i Niemcy (ok. 7800 sztuk). Polskie firmy wyprzedzają fabryki z m.in. Francji, Czech, Włoch czy Wielkiej Brytanii. Jak zauważają eksperci nasze fabryki mają się dużo lepiej niż te na zachodzie. Na świecie zajmujemy już 10. miejsce.

Tak dobre wyniki to efekt inwestycji zagranicznych koncernów: Volvo, Scanii czy MAN-a. Jednak polskie firmy, takie jak Solaris, Solbus czy Autosan, gonią te potęgi.

d3be5nx

Jak zauważa "DGP" większość z wyprodukowanych autobusów nie trafia na polskie drogi, ale jest sprzedawana za granicą. Aż osiem na dziesięć z nich idzie na eksport. Najwięcej w 2010 roku sprzedaliśmy do Niemiec (ponad tysiąc pojazdów), poza tym nasze autobusy jeżdżą w Skandynawii i Francji. Firma Solaris sprzedała swoje busy nawet do Dubaju, Abu Zabi czy na wyspę Reunion.

To jednak dopiero początek ekspansji. MAN w Starachowicach chce w tym roku postawić jeden z najnowocześniejszych na świecie zakładów do produkcji szkieletów autobusów turystycznych. Natomiast Solaris cały czas inwestuje w jedne z pierwszych na rynku autobusów miejskich z napędem hybrydowym.

Wirtualna Polska / Dziennik Gazeta Prawna

d3be5nx

Podziel się opinią

Share
d3be5nx
d3be5nx