Trwa ładowanie...

Polskie metropolie złagodzą skutki kryzysu

W przyszłym roku samorządy dadzą firmom zarobić - informuje "Puls Biznesu". 12 największych polskich miast zamierza w 2010 r. wydać 36,8 mld zł - wynika z danych Unii Metropolii Polskich.

Polskie metropolie złagodzą skutki kryzysuŹródło: Jupiterimages
dv2p5n6
dv2p5n6

To mniej więcej tyle samo, ile w bieżącym roku. Dla firm ważniejsze są jednak plany inwestycyjne miast. W przyszłym roku metropolie zamierzają na ten cel wydać 9,3 mld zł. To wprawdzie o 420 mln zł mniej niż w tym roku, ale firmy nie powinny mieć powodów do niezadowolenia. Lata 2008 i 2009 to okres, w którym samorządy inwestują w skali, jakiej jeszcze nie było.

Najwięcej do wzięcia jest w Warszawie. Na tzw. wydatki majątkowe, czyli de facto na inwestycje, miasto przeznaczyło 2,69 mld zł - o 276 mln zł więcej niż planuje wydać w 2009 r.

Równocześnie jednak metropolie zapowiadają spory deficyt, oceniany łącznie na 6,08 mld zł. Najbardziej na kredyt będą żyły Poznań i Szczecin; na plusie ma być tylko Kraków. To oznacza, że utrzyma się niezły rynek dla instytucji finansowych, w których miasta będą zaciągać pożyczki.

dv2p5n6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv2p5n6