Polskie uzdrowiska bez Internetu i komórek

Zakaz wznoszenia stacji bazowych telefonii komórkowej w uzdrowiskach ogranicza ich rozwój cywilizacyjny.

Polskie uzdrowiska bez Internetu i komórek
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

W 44 polskich uzdrowiskach funkcjonuje zakaz stawiania stacji bazowych, które są podstawą rozwoju sieci teleinformatycznych. Wynika on z art. 38 ust. 1 pkt 1 ppkt j ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach, która obowiązuje od 2005 r. Przepis ten mówi, że na obszarze uzdrowiska w tzw. strefie A zabrania się lokalizowania trwałych i tymczasowych obiektów i urządzeń, które mogą utrudniać lub zakłócać przebywanie na nim pacjentów, w szczególności: stacji bazowych telefonii komórkowej, stacji nadawczych radiowych i telewizyjnych, radiolokacyjnych i innych emitujących fale elektromagnetyczne.

– To blokada rozwoju cywilizacyjnego – twierdzą przedstawiciele operatorów sieci komórkowych.

– Dopóki stacje postawione przed 2005 r. nie zardzewieją, to mają jeszcze szansę działać. Są jednak trudności z ich modernizacją, zastosowaniem nowych technologii, nie można do nich dostawić nowej anteny – tłumaczy Marcin Betkier z Polskiej Telefonii Cyfrowej.

Skutki zakazu są dotkliwe dla mieszkańców, ale także kuracjuszy i turystów, m.in. w Sopocie, Krynicy, Kołobrzegu, Konstancinie, Augustowie, Ustce, a nawet w części Krakowa. Zasięg telefonów komórkowych w uzdrowiskach jeszcze jest, ale są trudności, zwłaszcza w godzinach szczytu, z obsłużeniem całego ruchu telefonicznego.

Marcin Betkier wylicza inne skutki zakazu. W uzdrowiskach brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu, odpowiedniego zasięgu do uzyskania połączenia z numerem 112, są kłopoty w świadczeniu usług telemedycznych i dokonywaniu przelewów bankowych i płatności w sklepach internetowych za pomocą telefonów komórkowych.

– Jeżeli Ministerstwo Zdrowia uważa, że stacje bazowe są szkodliwe dla ludzi, to powinien zabronić stawiania ich w całym kraju – żartuje Jeremi Mordasewicz, doradca Zarządu Polskiej Konfederacji pracodawców Prywatnych Lewiatan.

– Szkodliwość fal elektromagnetycznych to mit, z którym trudno walczyć. Mamy przygotowaną czarną listę barier, które utrudniają rozwój gospodarki. Wszyscy deklarują ich usuwanie. Gdy jednak padają konkretne propozycje, okazuje się, że są nie do pokonania – konkluduje Jeremi Mordasewicz.

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy uzdrowiskowej, 4 maja rząd przyjął też inny projekt zmian.

– Żaden z nich nie zakłada likwidacji kontrowersyjnego zakazu – wyjaśnia Marta Soszyńska, główny specjalista ds. prawnych i regulacji PTK Centertel.

Agnieszka Zaborowska, dyrektor Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Infrastruktury, uważa, że inicjatywa ustawodawcza zmierzająca do likwidacji zakazu leży w kompetencjach resortu zdrowia.

– My możemy tylko zgłaszać uwagi do projektu. – Zapewnia jednocześnie o woli znoszenia barier prawnych utrudniających inwestycje telekomunikacyjne.

– Rząd to nie federacja ministerstw. Ważny jest skutek ich działań, a tego nie ma – konkluduje Jeremi Mordasewicz.

Jerzy Kowalski
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)