Trwa ładowanie...
d2l51sw
16-03-2016 08:09

Polwax liczy na finansowanie dla budowy instalacji odolejania do połowy czerwca

Warszawa, 16.03.2016 (ISBnews) - Polwax planuje do końca marca br. przygotować biznesplan dla planowanej instalacji odolejania rozpuszczalnikowego, a proces pozyskania finansowania chce zakończyć do połowy czerwca, poinformował ISBnews prezes Dominik Tomczyk.

d2l51sw
d2l51sw

"Do końca marca chcemy przygotować biznesplan, dokonać wielowariantowych obliczeń oraz przygotować memorandum inwestycyjne, które zostanie przesłane do licznych banków, które już teraz zgłosiły się do nas i wyraziły zainteresowanie uczestniczeniem w procesie finansowania instalacji" - powiedział Tomczyk w rozmowie z ISBnews.

Następnie zarząd spółki wybierze dwa lub trzy banki, z którymi rozpoczną się kluczowe rozmowy.

"Mamy nadzieję, że proces pozyskania finansowania zakończymy najpóźniej do połowy czerwca. Dopiero wtedy przedstawimy wszystkim uczestnikom rynku ostateczne cyfry, pokażemy, jak spółka będzie wyglądać po wybudowaniu i uruchomieniu instalacji itd." - dodał prezes.

Polwax pod koniec listopada ub.r. otrzymał od ThyssenKrupp projekt bazowy instalacji. W tej chwili są już przeliczone wskaźniki capex i opex dla projektu bazowego, jednak do czasu zamknięciu procesu pozyskania finansowania spółka nie będzie podawać żadnych kwot, wskazał także Tomczyk.

d2l51sw

Nie licząc nakładów związanych z budową instalacji odolejania rozpuszczalnikowego, Polwax planuje wydać na inwestycje 3,5 mln zł w 2015 r. W ostatnich 4 latach nakłady inwestycyjne wyniosły 28 mln zł.

Prezes podkreślił, że planowana inwestycja sprawiła, iż do spółki zaczęły się zgłaszać firmy operujące na rynku produktów chemicznych i petrochemicznych, ale też analizujące ten rynek.

"W konsekwencji już dziś dostajemy konkretne propozycje długoterminowych umów na wiele produktów, jakie powstaną z nowej instalacji. To nas utwierdza w przekonaniu, że dokonaliśmy właściwej analizy i oceny rynku" - powiedział Tomczyk.

Polwax ogłosił w marcu 2015 r., że planuje budowę instalacji odolejania rozpuszczalnikowego w Czechowicach-Dziedzicach, tzw. projektu Future. Spółka szacowała wówczas koszt tego projektu na ok. 60-80 mln zł. Dostawcą kluczowych elementów technologii będzie ThyssenKrupp. Poprzez budowę instalacji spółka chce osiągnąć 50% wartościowego udziału wyrobów specjalistycznych dla przemysłu w sprzedaży w 2020 r.

Polwax jest jednym z największych producentów i dystrybutorów parafiny przemysłowej w Europie oraz liderem w tej branży w Polsce. Posiada fabrykę produkującą parafiny w Jaśle oraz w Czechowicach-Dziedzicach. Spółka zadebiutowała na GPW w październiku 2014 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)

d2l51sw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l51sw