Pomiar prędkości z ukrycia. Czy to legalne?

Pomiar prędkości z zaskoczenia, a na dodatek w ukryciu. Co na jego temat mówią przepisy? Adwokat Piotr Majewski z Kancelarii Adwokackiej Głogowski & Majewski w rozmowie z "Rzeczpospolitą" tłumaczy, czy radiowóz musi być widoczny podczas kontroli prędkości.

Czy policja może mierzyć prędkość z ukrycia?
Czy policja może mierzyć prędkość z ukrycia?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Policja

09.10.2023 21:58

Jedynym warunkiem do prowadzenia kontroli jest zachowanie bezpieczeństwa. Jeżeli policjanci ustawią pojazd w miejscu, które jest niedozwolone, lecz nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego, funkcjonariusze działają zgodnie z prawem. Ponadto podczas postoju w miejscu zabronionym podczas wykonywania czynności kontrolnych radiowóz nie musi mieć włączonych sygnałów świetlnych.

Adwokat Piotr Majewski w rozmowie z gazetą przypomina, że kwestia ustawienia radiowozu w trakcie wykonywania kontroli jest uregulowana w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 5 listopada 2019 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kto ma rację?

Portal zwrócił się do eksperta z pytaniem, "czy okoliczności wystawienia mandatu lub miejsce mierzenia prędkości mogą umożliwić kwestionowanie wystawienia mandatu"?

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasadności ukarania za przekroczenie prędkości należy bezwzględnie odmówić przyjęcia mandatu. Przyjęcie mandatu znacznie utrudnia obronę, gdyż prawomocny mandat można uchylić, gdy grzywnę nałożono za czyn niebędący czynem zabronionym jako wykroczenie lub sprawca nie popełnia wykroczenia z przyczyn, o których mowa w art. 15-17 Kodeksu wykroczeń (obrona konieczna, stan wyższej konieczności, niepoczytalność) - tłumaczy adwokat.

Odmowa przyjęcia mandatu - co warto wiedzieć?

Mandaty nakładane są na sprawców wykroczeń w ramach tzw. uproszczonego postępowania w sprawach o wykroczenia. Każdy kierowca ma jednak prawo do odmowy przyjęcia kary pieniężnej. Wynika to wprost z przepisów, a dokładniej z art. 99 Kpsw (Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia), zgodnie z którym w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Sytuacja, w której kierowca decyduje się na wniesienie odpowiedniego odwołania, kieruje się sprawę do sądu powszechnego, który rozstrzygnie, czy była ona uzasadniona, czy też nie. Podczas kontroli drogowej policjant, oprócz przedstawienia się i podawania przyczyny zatrzymania, musi pouczyć nas o prawie do odmowy przyjęcia mandatu.

Każdy kierowca może skorzystać z takiej możliwości, ale tylko przed podpisaniem mandatu, co jest równoznaczne ze zgodą na przyjęcie kary. Odmowa przyjęcia jest możliwa tylko w momencie, gdy funkcjonariusz zada pytanie, czy daną grzywnę przyjmuje. Przyjęcie mandatu oznacza automatyczne zrzeczenie się prawa do jego kwestionowania.

Gdy kierowca zdecyduje się na nieprzyjęcie kary, policjant sporządza wniosek o jego ukaranie, wysyła go do sądu, a tam wszczynane jest postępowanie sądowe. Może się tak zdarzyć również w sytuacji, w której policjant uzna, że kierowca dopuścił się czynu tak niebezpiecznego, że mandat to za niska kara.

Kiedy warto odmówić przyjęcia mandatu? Nie jest to dobrym pomysłem, jeśli kierowca liczy wyłącznie na większą przychylność sądu i niższą karę za swój występek. Należy wówczas wziąć pod uwagę, czy będzie musiał udowodnić swoją rację przed sądem.

Warto jednak skorzystać z takiej możliwości, kiedy kierowca nie zgadza się z kwalifikacją czynu lub wysokością kary i może przedstawić dowody broniące jego ocenę.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)