Trwa ładowanie...
d2emy1g
d2emy1g

Pomimo słabszych wyników za III kw. Ergis liczy na poprawę w całym 2014 r.

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Słabszy r/r wynik III kw. jest wynikiem gwałtownego spadku marż na rynku niemieckim, spowodowanym załamaniem eksportu żywności na Wschód, poinformował prezes Tadeusz Nowicki. Mimo to wyniki za okres 9 miesięcy są zadowalające i jest szansa na ich poprawę wobec 2013 r. "Słabszy wynik w III kw. to przede wszystkim efekt bardzo mocno spadających marż na rynku niemieckim. Perturbacje w eksporcie żywności na Wschód spowodowały, że w samym wrześniu spadły o połowę" - powiedział Nowicki na konferencji prasowej. Prezes dodał, że mimo słabszego III kw., wyniki za okres 9 miesiącach 2014 r. są zadowalające, ponieważ mimo 2,8-proc. spadku przychodów zyski na każdym poziomie znacząco się poprawiły r/r. Dotyczy to szczególnie wynik netto wzrósł o 92,3% do 17,7 mln zł. "Na szczęście, w październiku ta sytuacja już się unormowała i wróciliśmy do normalności. Dlatego wierzę, że cały rok będzie lepszy niż ubiegły, ale nie mogę powiedzieć, o ile" - wskazał Nowicki. Optymizm prezesa jest uzasadniony m.in. faktem, że spółka ma bardzo niski, wart zaledwie 20 mln zł eksport na Wschód. Nie jest to więc mocno odczuwalne w wynikach. "Niemniej jest to ubytek, więc staramy się to zneutralizować zwiększeniem eksportu do Europy Zachodniej. Dotyczy to szczególnie naszego flagowego produktu - folii nano" - podkreślił prezes. Nowicki zaznaczył, że po dobrych wynikach I półrocza spółka postanowiła wdrożyć 20-milionowy program inwestycyjny. Powstaną 2 nowe linie produkcyjne - do druku fleksograficznego w Nowym Sączu oraz taśm PET w Oławie. Zmienia się także zdanie Ergisu co do przejęć. "W obecnej sytuacji rynkowej staję się mniej kategoryczny, jeśli chodzi o akwizycje. Będziemy oczywiście nadal oportunistyczni, ale jednocześnie monitorować rynek pod tym kątem" - podsumował Nowicki. Grupa Ergis jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada 6 zakładów produkcyjnych, z których 4 zlokalizowane są w Polsce, 2 w Niemczech. Grupa specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (folie i laminaty barierowe na bazie PVC i PET, drukowane laminaty wielowarstwowe) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). Oprócz tego ERGIS jest m.in. producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC. W 2013 roku przychody grupy przekroczyły 673 mln zł. (ISBnews)
Share
d2emy1g

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Słabszy r/r wynik III kw. jest wynikiem gwałtownego spadku marż na rynku niemieckim, spowodowanym załamaniem eksportu żywności na Wschód, poinformował prezes Tadeusz Nowicki. Mimo to wyniki za okres 9 miesięcy są zadowalające i jest szansa na ich poprawę wobec 2013 r. "Słabszy wynik w III kw. to przede wszystkim efekt bardzo mocno spadających marż na rynku niemieckim. Perturbacje w eksporcie żywności na Wschód spowodowały, że w samym wrześniu spadły o połowę" - powiedział Nowicki na konferencji prasowej.

Prezes dodał, że mimo słabszego III kw., wyniki za okres 9 miesiącach 2014 r. są zadowalające, ponieważ mimo 2,8-proc. spadku przychodów zyski na każdym poziomie znacząco się poprawiły r/r. Dotyczy to szczególnie wynik netto wzrósł o 92,3% do 17,7 mln zł. "Na szczęście, w październiku ta sytuacja już się unormowała i wróciliśmy do normalności. Dlatego wierzę, że cały rok będzie lepszy niż ubiegły, ale nie mogę powiedzieć, o ile" - wskazał Nowicki.

Optymizm prezesa jest uzasadniony m.in. faktem, że spółka ma bardzo niski, wart zaledwie 20 mln zł eksport na Wschód. Nie jest to więc mocno odczuwalne w wynikach. "Niemniej jest to ubytek, więc staramy się to zneutralizować zwiększeniem eksportu do Europy Zachodniej. Dotyczy to szczególnie naszego flagowego produktu - folii nano" - podkreślił prezes.

d2emy1g

Nowicki zaznaczył, że po dobrych wynikach I półrocza spółka postanowiła wdrożyć 20-milionowy program inwestycyjny. Powstaną 2 nowe linie produkcyjne - do druku fleksograficznego w Nowym Sączu oraz taśm PET w Oławie. Zmienia się także zdanie Ergisu co do przejęć. "W obecnej sytuacji rynkowej staję się mniej kategoryczny, jeśli chodzi o akwizycje. Będziemy oczywiście nadal oportunistyczni, ale jednocześnie monitorować rynek pod tym kątem" - podsumował Nowicki.

Grupa Ergis jest liderem przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada 6 zakładów produkcyjnych, z których 4 zlokalizowane są w Polsce, 2 w Niemczech. Grupa specjalizuje się w produkcji opakowań do żywności (folie i laminaty barierowe na bazie PVC i PET, drukowane laminaty wielowarstwowe) oraz opakowań przemysłowych (folie stretch z LLDPE oraz taśmy spinające z PET). Oprócz tego ERGIS jest m.in. producentem folii do pakowania leków, folii hydroizolacyjnych oraz granulatów z PVC. W 2013 roku przychody grupy przekroczyły 673 mln zł. (ISBnews)

d2emy1g

Podziel się opinią

Share
d2emy1g
d2emy1g