Trwa ładowanie...
d3vb8qh

Pomoc dla LOT odsunięta w czasie - Baniak (opis)

14.10. Warszawa (PAP) - PLL LOT realizują proces restrukturyzacji, którego efektem jest odsunięcie w czasie konieczności udzielenia pomocy publicznej - poinformował PAP...

d3vb8qh
d3vb8qh

14.10. Warszawa (PAP) - PLL LOT realizują proces restrukturyzacji, którego efektem jest odsunięcie w czasie konieczności udzielenia pomocy publicznej - poinformował PAP wiceminister skarbu Rafał Baniak. Wyniki finansowe spółki są lepsze niż zakładano, choć wciąż jest ona na minusie.

W poniedziałek odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PLL LOT. Po zakończeniu posiedzenia resort skarbu poinformował PAP, że "w związku z poprawą sytuacji finansowej przewoźnika potrzeba zwrócenia się o dokapitalizowanie spółki oddaliła się".

"W zależności od bieżącej płynności finansowej, decyzja w tej sprawie może zapaść na kolejnym NWZ, które najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie" - przekazał resort.

Wiceminister Baniak podkreślił, że "LOT prowadzi restrukturyzację, której efektem jest odsunięcie w czasie konieczności udzielenia pomocy publicznej". "Wyniki finansowe spółki są lepsze niż zakładano, choć wciąż na minusie. Oczekujemy od LOT-u dalszej intensywnej pracy i przedstawienia analiz określających minimalny i niezbędny poziom pomocy publicznej" - powiedział Baniak.

d3vb8qh

Prezes PLL LOT Sebastian Mikosz powiedział PAP, że przewoźnik systematycznie poprawia wyniki, a dzięki konsekwentnym działaniom plan restrukturyzacji przynosi pozytywne efekty.

"W interesie spółki leży wzięcie jak najmniejszej drugiej transzy pomocy publicznej, ponieważ im mniejsza pomoc, tym mniejsza kompensacja wymagana przez Komisję Europejską, np. w postaci cięć w siatce połączeń" - powiedział Mikosz.

Prezes podkreślił, że cała załoga ma tego świadomość, dlatego "z ogromną determinacją realizuje plan". Przypomniał, że zgodnie z nim LOT miał wystąpić o wypłatę drugiej transzy 10 sierpnia. "Ale dzięki dużo lepszej sytuacji, nie zrobiliśmy tego do tej pory. Zrobimy to wtedy, gdy będzie taka potrzeba, jak najbardziej dbając o interes spółki" - powiedział Mikosz.

Na początku października wiceminister Baniak powiedział PAP, że LOT realizuje konsekwentnie plan restrukturyzacji i po dziewięciu miesiącach wynik spółki z działalności podstawowej (czyli przewozu pasażerów) jest lepszy o ok. 50 mln zł wobec planu złożonego do Komisji Europejskiej. Baniak nie wykluczył wówczas, że LOT może wystąpić do resortu skarbu o wypłatę drugiej transzy pomocy publicznej w listopadzie.

d3vb8qh

LOT w grudniu 2012 r. otrzymał 400 mln zł pierwszej transzy pomocy publicznej. Plan restrukturyzacji PLL LOT, warunkowo zatwierdzony przez ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, analizuje obecnie Komisja Europejska. W dokumencie zapisano, że LOT może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Zgodnie z założeniami dokumentu, LOT ma uzyskać trwałą rentowność począwszy od 2015 roku.

Na koniec roku przewoźnik planuje poprawić wynik i zmniejszyć stratę do ok. 132 mln zł wobec planu do KE, który zakłada stratę na poziomie ok. 142 mln zł.

PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

Akcjonariuszami PLL LOT są: Skarb Państwa, który ma 67,97 proc. akcji spółki, TFS Silesia - 25,1 proc., a pozostałe 6,93 proc. należy do pracowników. (PAP)

aop/ je/ jra/ asa/

d3vb8qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vb8qh