Trwa ładowanie...
dqcrso3
13-10-2015 20:35

Pomorskie/Gminy niezadowolone z realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (aktl.)

#
dochodzi stanowisko spółki PGE EJ 1
#

Share
dqcrso3

13.10. Gdańsk (PAP) - Gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa (Pomorskie), na terenie których znajdują się rozważane lokalizacje pod budowę elektrowni jądrowej, są niezadowolone ze współpracy z podmiotami realizującymi Program polskiej energetyki jądrowej.

W przysłanym PAP oświadczeniu PGE EJ 1 sp. z o.o., powołana do przygotowania procesu inwestycyjnego oraz budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podaje, że "konsekwentnie wykonuje powierzone jej zadania, zgodnie z założeniami przyjętego przez Radę Ministrów w 2014 r. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej".

Swoje stanowisko radni Gniewina, Choczewa i Krokowej podjęli podczas nadzwyczajnej sesji połączonych rad gmin we wtorek.

Radni zapowiedzieli, że "po wyborach zwrócą się z żądaniem do nowego rządu o nadrobienie dotychczasowych zaniedbań i radykalną zmianę podejścia do problemów narosłych wokół Programu polskiej energetyki jądrowej".

dqcrso3

"Brak jednoznacznej decyzji co do przyszłości programu energetyki jądrowej po 7 latach od jego zainaugurowania, odczytujemy jako oznakę braku zrozumienia problemów 25 tysięcy mieszkańców gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa, tutejszych przedsiębiorców, Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz turystów" - czytamy w przyjętym stanowisku.

Samorządowcy tłumaczą, że "coraz większe opóźnienia polskiego procesu przygotowawczego w połączeniu z brakiem determinacji u osób nim zarządzających powodują istotne straty finansowe samorządów lokalizacyjnych, podmiotów z terenu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, pozostałych inwestorów i posiadaczy nieruchomości".

"Te straty wymagają zrekompensowania, jednak pomimo wielokrotnie ponawianych przez gminy wystąpień, od 3 lat sprawa ta pozostaje nierozwiązana" - tłumaczą.

Gminy zaznaczyły w swoim stanowisku, że "plan rozwoju inwestycji regionalnych powiązanych z budową elektrowni, o który gminy Choczewo, Gniewino i Krokowa ubiegają się wspólnie z Marszałkiem Województwa Pomorskiego, jak dotąd również nie doczekał się zatwierdzenia przez stronę rządową".

dqcrso3

Samorządowcy ocenili, że "dotychczasowe zaangażowanie spółek Polskiej Grupy Energetycznej, pozbawionych należytego wsparcia rządu, nie jest w stanie rozwiązać nagromadzonych problemów gmin lokalizacyjnych, ich mieszkańców i przedsiębiorców".

Pełnomocnik Wójta Gniewina ds. polityki społecznej i rozwoju gminy, Mikołaj Orzeł podaje, że przedłużający się proces przygotowań do budowy elektrowni spowodował straty rzędu ok. 7 mln zł w budżecie każdej z trzech gmin. "Gminy tracą dochody ze sprzedaży gruntów; nie można ustalić przeznaczenia działek pod inwestycje a ich sprzedaż zapewnić miała gminom wkład do projektów europejskich w latach 2014-2020" - wylicza.

Ocenił, że "straty te będą rosnąć do momentu podjęcia wiążącej decyzji w sprawie elektrowni".

W swoim oświadczeniu spółka PGE EJ 1 zapewnia, że "prowadzi działania z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa atomowego, rozporządzeń i zaleceń Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki oraz wytycznych i standardów międzynarodowych instytucji, takich jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA)".

dqcrso3

"Dotyczy to w szczególności współpracy z mieszkańcami i władzami gmin lokalizacyjnych. (...) PGE EJ 1 prowadzi rzetelny, odpowiedzialny dialog z mieszkańcami oraz samorządem gmin Krokowa, Choczewo i Gniewino; (...) podejmuje szereg działań edukacyjno-informacyjnych na rzecz budowania świadomej wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz akceptacji społecznej dla budowy elektrowni jądrowej" - podaje spółka.

PGE EJ 1 poinformowała w oświadczeniu, że "opracowała Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych, stanowiący ramy współpracy dla zaangażowania Spółki w rozwój społeczno-gospodarczy gmin (...) w zakresie edukacji, bezpieczeństwa, rynku pracy oraz wybranych inwestycji infrastrukturalnych". Podała, że Program zostanie zainaugurowany jeszcze w 2015 r., a na realizację pierwszych projektów zostanie przeznaczony budżet w wysokości roku 1,2 mln zł w tym roku.

Rozważane są trzy lokalizacje dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej: położone obok siebie "Choczewo" i "Lubiatowo-Kopalino" oraz "Żarnowiec" - wszystkie w północnej części woj. pomorskiego.

Prezes PGE EJ1 Jacek Cichosz informował we wrześniu, że w 2017 r. powinna być wskazana podstawowa lokalizacja dla siłowni atomowej oraz wariant alternatywny tej lokalizacji. "To będzie pierwszy moment, w którym świadomie, po przeprowadzeniu istotnych badań, będziemy w stanie wskazać nasze preferencje" - dodał. Jak powiedział, "ostatecznym potwierdzeniem wyboru lokalizacji będzie uzyskanie decyzji administracyjnych (środowiskowej i lokalizacyjnej), co - zakładamy - nastąpi w 2019 roku".

dqcrso3

Do końca br. PGE EJ1 chce uruchomić tzw. postępowanie zintegrowane dla elektrowni jądrowej, czyli rozpocząć duży proces przetargowy. W jego wyniku zostanie wybrany partner strategiczny przedsięwzięcia, technologia reaktora, generalny wykonawca, dostawca paliwa oraz finansowanie. Takie postępowanie - ze względu na zakres - potrwa co najmniej trzy lata.

Według harmonogramu właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 r. Jak zapewnia resort gospodarki, pierwszy prąd z elektrowni miałby popłynąć w 2025 r.

Media podają znacznie odleglejsze terminy - 2029, a nawet 2031 r.

dqcrso3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqcrso3
dqcrso3