Trwa ładowanie...
dsgmv1m
dsgmv1m

Pomorskie/Na Żuławach w 2019 r. - lepsza jakość wody pitnej

Zapewnienie ponad 73 tys. mieszkańcom Żuław i Mierzei Wiślanej odpowiedniej ilości i jakości wody pitnej jest celem modernizacji Centralnego Wodociągu Żuławskiego. Realizacja projektu rozpocznie się w sierpniu br. Koszt prac szacowany jest na 51,2 mln zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dsgmv1m

Umowę o dofinansowaniu projektu "Poprawa jakości oraz ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim - etap I" z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020 podpisali w środę w starostwie powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim marszałkowie województwa pomorskiego i przedstawiciele spółki Centralny Wodociąg Żuławski (powołanej przez samorządy Nowego Dworu Gdańskiego, Stegny i Nowego Stawu).

Projekt "Poprawa jakości oraz ograniczenie strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim - etap I" jest jednym z przedsięwzięć planowanych do realizacji w ramach Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie energetyki i środowiska "Ekoefektywne Pomorze". Wartość projektu to 51,2 mln zł, z czego 23,3 mln zł stanowi dofinansowanie z UE (ponad 60 proc. kosztów kwalifikowanych). Projekt ma być realizowany od sierpnia 2016 roku do lipca 2019 roku.

Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Jan Szymański podał PAP, że w ramach przedsięwzięcia m.in. zostanie zmodernizowana stacja uzdatniania wody w Ząbrowie, zostanie zamontowany monitoring w dziesięciu punktach węzłowych tzw. magistralnej sieci wodociągowej oraz w 20 studniach na ujęciu wody w Letnikach.

dsgmv1m

Powiedział, że jest to pierwszy etap projektu; realizacja drugiego etapu ma być finansowana z Europejskiego Funduszu Współpracy Terytorialnej.

Celem Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie energetyki i środowiska "Ekoefektywne Pomorze" jest m.in. wsparcie przez samorząd działań dotyczących zabezpieczania stanu środowiska przyrodniczego i obszarów cennych przyrodniczo w regionie.

W zakresie gospodarki wodnej przewiduje się między innymi wsparcie dla projektów dotyczących budowy, rozbudowy lub przebudowy np. ujęć wód powierzchniowych i podziemnym, studni publicznych a także tworzenie i rozbudowę systemów monitoringu i oceny jakości wód powierzchniowych i podziemnych.

Szymański podał, że tylko Regionalny Program Operacyjny dla Pomorskiego na realizację projektów wodno-kanalizacyjnych w obecnej perspektywie przewiduje dofinansowanie w wysokości ok. 170 mln zł. Powiedział, że do 13 maja będą przyjmowane propozycje projektów w konkursie, w którym łączna wartości dofinansowania wynosi ok. stu mln zł. Pieniądze na projekty w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej są dostępne także w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz - najwięcej - w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

dsgmv1m

Podziel się opinią

Share
dsgmv1m
dsgmv1m