Trwa ładowanie...
d278x0k
d278x0k
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pomorskie/ Program zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej regionu

Utworzenie stref przemysłowych o łącznej powierzchni minimum 70 ha, opracowanie systemu zachęt inwestycyjnych oraz działania promocyjne w zakresie określonych branż - to cele projektu "Invest in Pomerania 2020", mającego zwiększyć atrakcyjność inwestycyjną regionu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d278x0k

Wartość projektu wynosi ponad 195 mln zł, z czego ok. 113 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków UE. Jego realizacja rozpoczęła się w styczniu 2016 r. i potrwa do czerwca 2023 roku.

Podczas spotkania w czwartek w Gdańsku dyrektor regionalnej inicjatywy Invest in Pomerania Marcin Piątkowski wyjaśnił, że projekt zakłada m.in. utworzenie w regionie co najmniej trzech stref przemysłowych o łącznej powierzchni minimum 70 ha, opracowanie regionalnego systemu zachęt inwestycyjnych oraz działania promocyjne kierowane do inwestorów z określonych branż.

Tłumaczył, że planowane strefy przemysłowe mają stać się - jak to określił - "zalążkiem do dalszego rozwoju obszarów położonych w sąsiedztwie". Na przygotowanie terenów przemysłowych, m.in. ich uzbrojenie, ma być przeznaczone 126 mln zł. Na obszarach dogodnie zlokalizowanych (wzdłuż głównych korytarzy transportowych) mają powstać w pełni uzbrojone, wielkopowierzchniowe tereny inwestycyjne. Piątkowski zaznaczył, że struktura właścicielska potencjalnych terenów nie ma znaczenia. "Można zgłaszać tereny należące do samorządu, tereny prywatne i należące do strefy ekonomicznej; powstanie lista dostępnych w regionie działek, które będą oceniane pod kątem atrakcyjności inwestycyjnej" - wyjaśnił. Koszty uzbrojenia w 35 proc. mają być dofinansowane w ramach programu.

d278x0k

"Chcemy stworzyć unikalny w skali kraju system wsparcia regionalnego, w którym pomoc oferowana byłaby przede wszystkim potencjalnym pracownikom, a pośrednio też firmom" - powiedział Piątkowski. Zakłada się, że w ciągu ośmiu lat realizacji projektu wsparcie otrzymałoby 750 firm i 1,2 tys. osób, m.in. poprzez system szkoleń. "Będziemy na rynek pracy dostarczać pracowników o kompetencjach odpowiadających zapotrzebowaniu przedsiębiorców" - dodał. Na ten cel zaplanowano 17,5 mln zł.

Natomiast 150 wydarzeń inwestycyjnych przewiduje plan działań promocyjnych skierowanych do wybranych branż uznanych za kluczowe dla regionu. Zaliczono do nich m.in. IT, usługi dla biznesu, elektronikę, logistykę, biotechnologię, sektor morski i turystykę. Działania promocyjne mają być prowadzone głównie w krajach skandynawskich, USA, Niemczech, Japonii i Korei. Na promocję inwestycyjną ma być przeznaczone prawie 52 mln zł.

W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z części województwa, z Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego. Do końca września planuje się jeszcze pięć spotkań z samorządowcami z innych regionów Pomorskiego.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza, Piotr Ciechowicz zwrócił się z prośbą do samorządowców o przygotowanie inwentaryzacji terenów inwestycyjnych na swoim obszarze. "Chcemy mieć pełną bazę terenów inwestycyjnych w województwie" - dodał.

d278x0k

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaapelował do samorządowców o współpracę w realizacji projektu. "W wielu przypadkach inwestorzy wybierają mniejsze ośrodki, Lębork, Słupsk, Pruszcz Gdański, Pelplin i wcale nie muszą koncentrować się w Trójmieście" - dodał. "Budujmy dobrą koalicję na rzecz przyciągania inwestorów polskich i zagranicznych" - dodał.

Zastępca burmistrza gminy Żukowo, Tomasz Szymkowiak po spotkaniu ocenił, że jest to "konkretna propozycja". "Nasza gmina może w ten projekt się zaangażować, bo mamy tereny inwestycyjne, należą one do osób prywatnych, ale chcą one zbyć te nieruchomości m.in. pod funkcje przemysłowe" - tłumaczył. Zwrócił uwagę, że 80 proc. planowanej obwodnicy metropolitalnej znajdzie się na terenie gminy Żukowo, w pobliżu której można zaproponować takie właśnie tereny.

Marszałek województwa podał, że od 2008 r. w ramach inicjatywy "Invest in Pomerania" w Pomorskiem obsłużono 620 projektów inwestycyjnych, z których 62 zakończyły się sukcesem; łącznie inwestorzy zadeklarowali utworzenie prawie 11 tys. miejsc pracy.

Prezes Agencji Rozwoju Pomorza, Łukasz Żelewski jako główne atuty województwa wymienia: atrakcyjne położenie regionu, liczbę uczelni oraz inwestorów, którzy już działają, współpracę z przedsiębiorcami działającymi na rynku powierzchni biurowych do wynajęcia, komfort życia i ofertę kulturalną.

Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą, którą tworzą Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot, Specjalne Strefy Ekonomiczne, Pomorska i Słupska, INVESTGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza, która koordynuje działania inicjatywy.

d278x0k

Podziel się opinią

Share
d278x0k
d278x0k