Trwa ładowanie...
d2903jy
29-11-2016 15:45

Pomorskie/ Sto firm otrzyma pieniądze na innowacyjne projekty

Sto pomorskich przedsiębiorców otrzyma dofinansowanie o łącznej wartości ok. 52 mln zł na realizację innowacyjnych projektów. W konkursie wpłynęły wnioski od około 400 firm. Kolejny podobny konkurs ma być ogłoszony na początku 2017 roku.

d2903jy
d2903jy

We wtorek w Gdańsku przedstawiciele Agencji Rozwoju Pomorza, która w imieniu samorządu województwa realizuje to zadanie, podpisali umowy z dwiema pierwszymi firmami. Umowy z pozostałymi przedsiębiorcami mają być podpisane w ciągu miesiąca, do dwóch.

Przedsiębiorcy otrzymali dofinansowanie w ramach Poddziałania 2.2.1 "Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne" ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020.

Marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że "to był niezwykle trudny konkurs". "W tym okresie programowania środki europejskie nie są przeznaczone na zwykły rozwój zwykłych firm, raczej na niezwykły rozwój niezwykłych firm - dla tych firm, które sięgają po innowacje" - mówił. Zaznaczył, że "samorząd województwa poprzez interwencję publicznych pieniędzy chce wspomóc te firmy, które szukają nowoczesnych rozwiązań, często współpracują z uczelniami wyższymi i ośrodkami badawczymi".

Podkreślił, że każdy z 400 złożonych projektów został oceniony przez zespół ekspertów pod względem innowacyjności oraz określenia, na ile wdrożenie danego projektu przyczyni się do rozwoju firmy i utworzenia nowych miejsc pracy.

d2903jy

Firma Nowe Orłowo Centrum Medyczne otrzymała ponad 291 tys. dofinansowania na realizację projektu o wartości 663,5 tys. zł w zakresie wdrożenia innowacyjnych usług w ginekologii i kardiologii skierowanych do seniorów. Reprezentujący Centrum dr Mariusz Łukaszuk poinformował, że dofinansowanie zostanie przeznaczone głównie na zakup lasera frakcyjnego, który ma być wykorzystany do leczenia nietrzymania moczu. Metoda na świecie stosowana jest od kilku lat, natomiast w Polsce znana jest od niedawna.

Spółka LCS z Dzierżążna, działająca w sektorze produkcji elementów z tworzyw sztucznych, otrzymała 294 tys. dofinansowania na realizację projektu o wartości 738 tys. zł. Prezes spółki Cezariusz Osiński powiedział, że dotacja zostanie przeznaczona na podniesienie potencjału konkurencyjnego spółki poprzez redukcję o 67 proc. zużywanej w produkcji energii elektrycznej oraz na wprowadzenie trzech innowacyjnych produktów m.in. dla sektora morskiego.

Prezes Agencji Rozwoju Pomorza SA (ARP) Łukasz Żelewski przyznał, że zainteresowanie konkursem było duże. Wskazał, że w konkursie preferowane były branże, które zostały określone jako inteligentne specjalizacje Pomorza, czyli technologie IT oraz z zakresu energetyki, medycyny i gospodarki morskiej. "Potencjalnym beneficjentom, którzy chcieli złożyć wnioski projektów dotyczących innych branż mówiliśmy, że być może szkoda ich trudu" - dodał.

Marszałek województwa powiedział, że "wybrane do dofinansowania projekty wpisują się w zdefiniowane w Strategii Rozwoju Pomorza inteligentne specjalizacje, które wyznaczają obszary przewagi konkurencyjnej naszego województwa".

d2903jy

Był to pierwszy z konkursów dla małych i średnich przedsiębiorstw organizowany w Pomorskiem. Do rozdysponowania w kolejnych czterech latach pozostało jeszcze 120 mln euro. W tym konkursie można było ubiegać się o dotację na wprowadzenie nowych produktów i usług pod warunkiem, że wpisują się w inteligentne specjalizacje Pomorza, na projekty informatyczne oraz projekty poprawiające ekoefektywność w przedsiębiorstwie.

Żelewski poinformował, że na początku przyszłego roku ma być ogłoszony drugi podobny konkurs w ramach Poddziałania 2.2.1 "Inwestycje profilowane - wsparcie dotacyjne". Do podziału będzie ponownie ok. 52 mln zł.

d2903jy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2903jy