Ponad 1,2 mld zł wynoszą deklarowane przez inwestorów nakłady w K‑SSSE

Ponad 1,2 mld zł wynoszą deklarowane przez inwestorów nakłady inwestycyjne wynikające z nowych zezwoleń na działalność gospodarczą wydanych w tym roku przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (K-SSSE) - poinformował PAP dyr. marketingu K-SSSE Andrzej Kail.

"Takie nakłady pozwolą na wygenerowanie i utrzymanie prawie 7 tys. miejsc pracy" - powiedział PAP Kail. Dodał, że w tym roku K-SSSE wydała 20 zezwoleń na działalność gospodarczą, a do końca czerwca ich liczba ma wzrosnąć do ponad 40. To blisko dwa razy więcej niż w 2013 r.

Wśród wydanych w tym roku zezwoleń chęć inwestowania w KSSSE zadeklarowało kilka dużych firm. W Krośnie Odrzańskim inwestuje spółka HOMANIT zajmująca się produkcją płyt wiórowych, we Wronkach AMICA. W Goleniowie będą produkowane skrzydła do elektrowni wiatrowych, a w Nowym Tomyślu elementy elektroniczne wykorzystywane w przemyśle.

Powodem ożywienia inwestorów jest poprawa sytuacji gospodarczej w kraju, a także nowe zasady uzyskania pomocy publicznej w specjalnych strefach ekonomicznych, które zaczną obowiązywać od lipca.

"Fakt ten wynika ze zmiany mapy pomocy publicznej. Sytuacja ta ma znaczący wpływ na ożywienie gospodarcze w tym półroczu, gdyż inwestorzy chcą skorzystać z możliwości uzyskania prawa do nieco większych środków publicznych" - powiedział PAP Kail.

Zgodnie z nową mapą pomocy publicznej na lata 2014-2020, w przypadku KSSSE pomoc ta zrówna się w województwach: lubuskim oraz zachodniopomorskich i zostanie zmniejszona kolejno o 15 i 5 punktów procentowych. Najwyższą, dostępną w regionie pomoc publiczną - 55 proc. otrzyma inwestor mały, dla średnich przedsiębiorstw będzie to 45 proc., a dla dużych maksymalnie 35 proc.

W Wielkopolsce mali inwestorzy będą mogli liczyć na pomoc publiczną w wysokości 45 proc. wartości inwestycji, średni na 35 proc., natomiast duży przedsiębiorca uzyska pomoc w wysokości 25 proc.

W latach 2007-2013 w woj. lubuskim była dostępna najwyższa dopuszczalna w Europie w wysokości aż 50 proc. wartości inwestycji. Dodatkowo wskaźniki te rosły w celu zachęcenia do inwestowania sektor MŚP. Średni inwestor mógł otrzymać 60 proc., natomiast mały przedsiębiorca mógł liczyć nawet na 70 proc. pomocy publicznej. W woj. zachodniopomorskim oraz wielkopolskim pomoc ta była mniejsza o 10 punktów proc.

K-SSSE została utworzona w 1997 roku, jest spółką akcyjną z udziałem Skarbu Państwa i samorządów lokalnych z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą. Obecnie zajmuje ponad 1,7 tys. ha i jest zlokalizowana w 42 miejscowościach w woj.: lubuskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim.

Wysokość inwestycji poniesionych dotychczas przez firmy w tej strefie szacowana jest na 5,3 mld zł. Łącznie zatrudniają one ponad 23 tys. osób m.in. w branżach samochodowej, papierniczej, maszynowej i spożywczej. Dominują inwestorzy polscy i niemieccy, pozostali reprezentują kilkanaście innych krajów Europy Zachodniej i świata. Łącznie w strefie działa ponad 100 firm.

W ciągu prawie 17 lat funkcjonowania K-SSSE ośmiu inwestorów, mimo poniesionych nakładów, wycofało się z prowadzenia w niej działalności. Jednym z nich jest japoński koncern Funai, który zrezygnował z produkcji telewizorów w Nowej Soli.

W 2014 roku zgodnie z wnioskiem zarządu K-SSSE z lipca ub. roku obszar strefy powiększył się o 152 ha. W wyniku zmiany granic powiększyła się podstrefa Gorzów Wlkp. oraz zostały utworzone nowe podstrefy: Dębno, Kamień Pomorski, Śmigiel, Krosno Odrzańskie, Strzelce, Drezdenko i Wągrowiec. W maju Strefa rozszerzona została również o 78 ha w Żarach. Obecnie powierzchnia terenów strefowych wynosi prawie 1747 ha.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)