Trwa ładowanie...
d3q2wwp
26-09-2016 11:10

Ponad 170 miejsc pracy powstanie dzięki nowym inwestycjom w KSSE

Ponad 170 nowych miejsc pracy mają dać cztery inwestycje o łącznej wartości ponad 250 mln zł, jakie pozyskała od połowy lipca br. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Nowe miejsca pracy powstaną w Lublińcu, Radziechowach-Wieprzu i w Gliwicach.

d3q2wwp

Jak zaznaczyli w poniedziałkowej informacji przedstawiciele KSSE, nowe przedsięwzięcia uzupełniają 13 wcześniejszych, jakie w I poł. br. uzgodniła dla swoich terenów ta specjalna strefa. Łączna wartość przewidzianych w nich nakładów inwestycyjnych to ponad 1,3 mld zł, a liczba zadeklarowanych w tym roku przez firmy nowych miejsc pracy przekroczyła już 1,1 tys.

Największym z pozyskanych w ostatnich tygodniach inwestorów jest niemiecka firma Eurobox z branży papierniczej, należąca do austriackiego Prinzhorn Holding. Spółka Eurobox ma zainwestować w Lublińcu ponad 187 mln zł i utworzyć co najmniej 100 nowych miejsc pracy w zakładzie wytwarzającym opakowania z tektury falistej.

Będzie to również największy inwestor, spośród dotąd obecnych na terenach KSSE w Lublińcu. Do dyspozycji przedsiębiorców pozostaje tam jeszcze ponad 5 hektarów wolnych gruntów inwestycyjnych.

Na gruntach strefy w Radziechowach-Wieprzu, nieopodal nowego zakładu firmy Żywiec Zdrój swój zakład zamierza do 2018 r. postawić Browar Pinta. Nakłady w tym pierwszym etapie planowanej inwestycji mają wynieść 11 mln zł, a w nowym browarze powstać ma co najmniej 30 nowych miejsc pracy. Projekt ten nie będzie wiązał się z ulgami podatkowymi, ponieważ zgodnie z polskim prawem producenci alkoholu nie mogą sięgać po pomoc publiczną.

d3q2wwp

Jak deklarował współwłaściciel Browaru Pinta Ziemowit Fałat po finalizacji transakcji z KSSE, marzeniem twórców firmy było "stworzenie fajnego browaru w ładnym miejscu". W okolicach Żywca mieszka wiele osób pracujących obecnie dla Pinty, ważne okazały się też jakość wody, dobra sieć drogowa i turystyczna atrakcyjność regionu. Browar ma być otwarty dla wielbicieli piw rzemieślniczych; mają odbywać się tam degustacje piw, szkolenia piwowarów i pokazy warzenia.

"Browar Pinta, to młoda firma z polskim kapitałem. (...) Co dla nas istotne, jej plany inwestycyjne zakładają również prowadzenie działalności marketingowej, co pozwoli uzyskać efekt synergii przy promocji 30 ha terenów inwestycyjnych (...) w Radziechowach-Wieprzu. O ich włączenie do strefy wnioskujemy w rozpatrywanym aktualnie przez Ministerstwo Rozwoju wniosku o poszerzenie KSSE" - zaznaczył wiceprezes strefy Andrzej Zabiegliński.

"Warto podkreślić, że pojawienie się nowych, rozpoznawalnych inwestorów w Lublińcu i Radziechowach-Wieprzu sprawia, że zarówno Ziemia Lubliniecka, jak i Żywiecczyzna otrzymują dodatkowe atuty do umacniania swojej gospodarczej siły i przyciągania do siebie kolejnych przedsiębiorców. To wzmocnienie marki obu regionów" - ocenił prezes KSSE Piotr Wojaczek.

Na gliwickich terenach Strefy moduły klimatyzacji samochodowych zamierza produkować spółka Erae Poland - reprezentująca kapitał koreański. Przedsiębiorca zadeklarował tam nakłady przekraczające 45 mln zł i utworzenie co najmniej 40 nowych miejsc pracy.

d3q2wwp

Polska firma Ceramo specjalizująca się w produkcji materiałów dla budownictwa - betonów, kruszywa i zapraw ogniotrwałych - planuje natomiast w Gliwicach inwestycje na ponad 12,5 mln zł. Zatrudnienie tam ma znaleźć sześciu nowych pracowników.

KSSE deklaruje rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami i starania o następne inwestycje oraz miejsca pracy. Już w sześciu pierwszych miesiącach br. strefa pozyskała inwestycje na ponad miliard złotych - osiągając wartość założoną pierwotnie na cały 2016 r.

Największą od 2012 r. inwestycją w KSSE będzie projekt IFA Powertrain Polska. Producent wałów napędowych i podzespołów do samochodów osobowych i lekkich dostawczych kupił działkę o powierzchni 12,95 ha w Ujeździe (woj. opolskie). Zamierza produkować tam półosie samochodowe, a głównym odbiorcą ma być Daimler AG (producent mercedesów). W fabryce, która ma powstać za ponad 430 mln zł, pracę powinno znaleźć blisko 430 pracowników.

Od początku 2016 r. w KSSE zainwestowały również: Sest Luve Polska (branża maszynowa), Agrotex International (tworzywa sztuczne), Brembo Poland, TRW Polska, Shelf 31, TI Poland oraz Sekonix (wszystkie sektor motoryzacyjny), Guardian (produkcja szkła), MPS System (sektor chemiczny), PGB Polska (branża metalowa), a także Baby Design Group (akcesoria dziecięce) i Toyo Seal Poland (uszczelki).

d3q2wwp

KSSE jest największą wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych - ponad 220 firm zainwestowało tu łącznie ponad 24 mld zł, tworząc przeszło 60 tys. miejsc pracy. "Financial Times" zaliczył ją w ub. roku do najlepiej rozwiniętych specjalnych stref ekonomicznych na świecie. Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów w 42 gminach w woj. śląskim, opolskim i małopolskim. W tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia działalności.

W ub. roku KSSE pozyskała inwestycje warte w sumie 1,07 mld zł. Największe z nich to przedsięwzięcia firm NGK Ceramics Polska (317 mln zł, 70 nowych miejsc pracy), Mubea Automotive Poland (200 mln zł, 350 miejsc pracy) oraz Schoeller Allibert (87 mln zł, 17 pracowników).

d3q2wwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q2wwp