Trwa ładowanie...

Ponad 200 mln zł na studia strategiczne dla rozwoju Polski

W październiku 2010 r. 22 polskich uczelni otrzyma ponad 200 mln zł na dofinansowanie kierunków studiów, które są kluczowe dla gospodarczego rozwoju Polski. W poniedziałek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na tzw. kierunki zamawiane.

Ponad 200 mln zł na studia strategiczne dla rozwoju PolskiŹródło: Jupiterimages
d371utm
d371utm

W ten sposób resort chce zwiększyć liczbę absolwentów na kierunkach takich jak np. informatyka, budownictwo, biotechnologia, fizyka, chemia, matematyka czy ochrona środowiska.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego, Polska na 1000 mieszkańców ma 13,3 absolwentów nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych, podczas gdy w Irlandii ta liczba sięga 21,4, we Francji - 20,7, a na Litwie - 19,5.

W sumie na liście resortu znajduje się 14 kierunków i trzy rodzaje studiów interdyscyplinarnych (kierunki unikatowe, makrokierunki, studia międzykierunkowe; w tym roku np. inżynieria nanostruktur i fizyka medyczna). Według analiz przeprowadzanych przez ekspertów ministerstwa we współpracy m.in. z przedsiębiorcami, urzędami pracy i GUS, studia te mają szczególny wpływ na poprawę sytuacji ekonomicznej i społecznej Polski.

- Najlepsi studenci tych kierunków mogą otrzymywać dodatkowo nawet ok. 1000 zł stypendium miesięcznie - zachęcała podczas ogłoszenia wyników konkursu minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Zgodnie z programem, stypendia te otrzyma 50 proc. najlepszych studentów, jednak ich ostateczna wysokość będzie zależała od władz uczelni.

d371utm

Zdaniem minister, program, który swój pilotaż miał w 2008 r., odniósł powodzenie. - W październiku 2009 r. liczba kandydatów na studia na politechnikach była taka sama jak liczba kandydatów na studia uniwersyteckie i wynosiła 3,5 - przekonywała minister. W jej ocenie, w ostatnich kilkunastu latach liczba kandydatów na studia na politechnikach, gdzie studenci zdobywają wykształcenie techniczne i matematyczno-przyrodnicze, była zdecydowanie za mała.

Kudrycka podkreśliła, że informacje o specjalnym dofinansowaniu określonych uczelni mają być wskazówką dla maturzystów nie tylko o tym, jakie kierunki warto studiować, ale także na jakiej uczelni. - Liderami w tegorocznej edycji konkursu są: Politechnika Śląska w Gliwicach i Politechnika Krakowska - ogłosiła minister. Uczelnia z Gliwic otrzyma 43 mln zł na realizację 6 projektów (m.in. "Inżynier informatyk - zawód z przyszłością"). Z kolei uczelnia krakowska otrzyma 19 mln zł na realizację 4 projektów (m.in. "Matematyka w finansach i ekonomii").

W sumie w 2010 r. dofinansowanie w wysokości 209 mln zł otrzyma 22 uczelni, które zrealizują 39 projektów. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie naboru na zamawianych kierunkach, zorganizowanie kursów wyrównawczych dla studentów pierwszych lat z matematyki, fizyki, chemii i języka angielskiego, kursy i staże dające dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia zawodowe, wyjazdy studyjne do przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie absolwentom i udział studentów w konferencjach naukowo-technicznych.

Od 2008 r. na dofinansowanie kierunków zamawianych resort przeznaczył ponad 650 mln zł. Pieniądze te (do 2013 r. przewidziano ponad 1 mld zł) pochodzą ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

d371utm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d371utm