Ponad 40 tysięcy rejestracji nowych aut. Styczeń dużo lepszy niż przed rokiem
W styczniu zarejestrowanych zostało w Polsce 40 tys. 217 nowych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony - podał w piątek Instytut Samar. Choć to wynik gorszy niż miesiąc wcześniej, to jest on jednak znacząco lepszy niż w styczniu 2022 roku. Dlaczego tak się stało?
Wynik ze stycznia 2023 roku jest aż 20,15 proc. lepszy niż w styczniu 2022 i o 6,61 proc. gorszy niż w grudniu 2022 roku. Według autorów raportu Instytutu Samar początek roku wygląda optymistycznie. Rynek ogółem w porównaniu do stycznia ubiegłego roku urósł o jedną piątą, w przypadku samochodów marek premium wzrost był znacząco większy - o 35,5 proc. "Te wyniki dają szansę na zmianę dotychczasowych trendów" - oceniają eksperci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bilet na Pendolino za 49 zł. "Dziś płacę 179 zł. Obietnice obniżek to zagrywka przedwyborcza"
Dostępność się poprawiła
"Oczywiście, za dobrym w styczniu rezultatem stoi w dużej części poprawa dostępności aut i realizacji kontraktów zawartych w roku ubiegłym. Widać też wyraźną poprawę w prognozowanych czasach dostawy w przypadku nowych zamówień, co także daje podstawy do optymizmu" - dodają.
I zwracają uwagę, że biorąc pod uwagę nieco lepsze prognozy dotyczące gospodarki, mimo nadal dużego niepokoju, związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę, jest szansa na pozytywny wynik na koniec tego roku. Według ekspertów Samaru ceny wciąż rosną, jednak tempo wzrostu jest zdecydowanie niższe niż w poprzednich miesiącach.
Kupują przede wszystkim firmy
"Większym problemem może być ograniczona liczba klientów w salonach. Biorąc jednak pod uwagę strukturę polskiego rynku samochodów nowych, gdzie gros klientów stanowią firmy, oraz lepsze prognozy gospodarcze, można przypuszczać, że to właśnie klient instytucjonalny będzie stał za potencjalnym wzrostem rynku" - komentują.
Z raportu Samaru wynika, że w styczniu 2023 roku klienci indywidualni stanowili 30,54 proc. wszystkich klientów, którzy zarejestrowali w ubiegłym miesiącu nowy samochód. Udział firm osiągnął natomiast poziom 69,46 proc.
Eksperci podkreślają jednak, że ta statystyka nie uwzględnia osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i spółek cywilnych, które w CEPiK klasyfikowane są w grupie "osób fizycznych". Ponieważ w tej grupie mogą również znaleźć się firmy, realny odsetek osób fizycznych może być jeszcze mniejszy.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj