Trwa ładowanie...

Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT

Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PIT, ale tylko nieco ponad jedna trzecia wypełnia deklaracje samodzielnie - wynika z przedstawionego w czwartek raportu KPMG "Roczne zeznanie podatkowe Polaków PIT 2011".

Share
Ponad połowa podatników nie ma problemów z rozliczeniem PITŹródło: Thinkstockphotos
d4m2xdh

Firma doradcza KPMG wskazała w komunikacie, że mimo, iż 53 proc. Polaków deklaruje, że nie ma trudności z PIT-em, w 2012 roku jedynie 37 proc. Polaków wypełni deklarację za 2011 r. samodzielnie.

Według KPMG blisko połowa respondentów w całości zleci wypełnienie formularza PIT innej osobie. "16 proc. podatników skorzysta z drobnej pomocy, ale przygotuje PIT we własnym zakresie. Po konsultacje zgłoszą się przede wszystkim osoby z wykształceniem podstawowym lub zawodowym" - poinformowało KPMG.

- Spośród osób korzystających z porad bądź całkowicie zlecających wypełnienie formularza PIT, zdecydowana większość wybierze pomoc bliskich. Prawie 40 proc. podatników poprosi o wsparcie znajomych, a co trzecia osoba skonsultuje problematyczne kwestie z rodziną - mówi cytowany w komunikacie partner i szef zespołu ds. PIT w KPMG Andrzej Marczak.

d4m2xdh

Zgodnie z ankietą, co czwarty Polak sięgnie w tym roku po specjalne programy komputerowe dostępne na CD lub w internecie oraz system e-deklaracje przygotowany przez resort finansów.

Z badania wynika, że ok. 70 proc. Polaków zdecyduje się na przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a co druga osoba skorzysta z ulg podatkowych. 71 proc. podatników złoży zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

"Chęć niesienia pomocy rośnie w polskim społeczeństwie wraz ze wzrostem dochodów netto, poziomem wykształcenia i wiekiem. Ponad 80 proc. osób z wyższym wykształceniem przekaże 1 proc. swojego podatku na cele charytatywne, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym zdecyduje się na to tylko 44 proc." - napisano.

Wśród emerytów pomoc potrzebującym zapowiada 77 proc. pytanych, a w grupie podatników poniżej 24 roku życia 58 proc. przekaże tę część swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.

d4m2xdh

"Polacy najczęściej przekazują swoje pieniądze pochodzące z 1 proc. podatku na organizacje cieszące się największym zaufaniem, czyli takie, które zostały sprawdzone i polecone przez znajomych lub bliskich (55 proc. - PAP). Innym znaczącym źródłem informacji o organizacjach pożytku publicznego są dla podatników media" - uważa Marczak.

Według badania, co czwarta badana osoba nie wesprze organizacji pożytku publicznego w tym roku. Najmniej chętne do przekazania 1 proc. podatku są osoby zarabiające do 1500 zł netto. W tej grupie jedynie połowa respondentów deklaruje, że skorzysta z takiej możliwości. Z kolei 96 proc. zarabiających powyżej 4500 zł netto oświadczyło, że przekaże 1 proc. podatku.

Zgodnie z ankietą prawie 60 proc. pytanych wykorzysta w tym roku różne preferencje podatkowe, najczęściej wybiorą ulgę podatkową na internet, ponad połowa skorzysta z ulgi na dziecko, zaś 5 proc. osób z odliczenia podatku z tytułu darowizn.

W komunikacie poinformowano, że w br. r. ponad 70 proc. Polaków złoży deklaracje bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, a 16 proc. prześle je pocztą. Najmniejsza grupa podatników (13 proc.) rozliczy się przez Internet. Z tej możliwości skorzystają najchętniej osoby w wieku od 25 do 34 lat.

d4m2xdh

"Jak wynika z wypowiedzi podatników, połowa Polaków rozlicza się z Urzędem Skarbowym w marcu. W lutym rozlicza się co czwarta badana osoba, a w kwietniu 19 proc. Polaków. Jedynie 5 proc. podatników składa roczne zeznanie podatkowe w styczniu" - podano.

Marczak zwrócił uwagę, że każdy podatnik powinien rozliczać się z urzędem skarbowym w miejscu, gdzie mieszka się na stałe, tymczasem z badania wynika, że 7 proc. podatników rozlicza się w miejscu zameldowania, które różni się od miejsca stałego pobytu.

Jak informuje KPMG, badanie przeprowadzono 24-26 marca 2012 r. metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie 1135 dorosłych Polaków. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat. Do grupy badanych nie weszły osoby, za które zeznanie podatkowe przygotowuje i składa ZUS bądź pracodawca.

d4m2xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m2xdh