Trwa ładowanie...
d1xvgcm

Ponad połowa Polaków ma problem z oszczędnościami. Obawiają się utraty pracy przez koronawirusa

Co czwarty z nas miesięcznie wydaje 90 proc. swojej pensji. W efekcie 22 proc. Polaków przyznaje, że zgromadzone oszczędności wystarczą im na dwa tygodnie życia, a kolejne 24 proc. nie posiada żadnych pieniędzy w skarpecie - wynika z badania InterviewMe.pl.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Trudno zgromadzić oszczędności, jeżeli życie codzienne pochłania większość pensji.
Trudno zgromadzić oszczędności, jeżeli życie codzienne pochłania większość pensji. (money.pl)
d1xvgcm

Nie jesteśmy przygotowani do życia bez dochodu - taki wniosek nasuwa się po analizie wyników badania. Sporo Polaków żyje z miesiąca na miesiąc, od pierwszego do pierwszego.

55 proc. badanych przyznało, że - w przypadku utraty pracy - nie ma alternatywy, jeżeli chodzi o fundusze na przeżycie. 22 proc. posiada oszczędności, które pozwoliłyby im przetrwać przez dwa tygodnie. Natomiast 24 proc. nie posiada żadnych oszczędności.

Trudno jednak w ogóle myśleć o oszczędzaniu, jeżeli na wydatki miesięcznie przeznacza się 90 proc. swojego wynagrodzenia. A właśnie wydatki na takim poziomie zadeklarowało 25 proc. badanych. Mniej niż co dwudziesty miesięcznie wydaje całą swoją pensję.

d1xvgcm

Zobacz też: Bezrobocie w Polsce. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?

W efekcie ponad połowa badanych przyznaje, że co miesiąc udaje im się odłożyć mniej niż 500 złotych. Dwie trzecie zapytanych ma oszczędności na poziomie niższym niż 5 tys. złotych. Natomiast niemal co czwarty ma zaoszczędzone więcej niż 10 tys. złotych.

- Eksperci sugerują, że każdy z nas powinien posiadać oszczędności, z których moglibyśmy przeżyć co najmniej 6 kolejnych miesięcy. Niestety z naszego badania wynika, że takie zabezpieczenie ma zaledwie 19 proc. Polaków. Na dodatek ponad połowa z nas nie ma planu awaryjnego na wypadek utraty pracy. Okazuje się więc, że jesteśmy zupełnie nieprzygotowani na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe - ocenia Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania.

d1xvgcm

43 proc. Polaków obawia się utraty pracy, a kolejne 9 proc. już przeszło na bezrobocie z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. Ponad połowa badanych zadeklarowała, że odczuli ekonomiczne skutki kryzysu, a ich sytuacja finansowa się pogorszyła. Najmocniej skutki kryzysu odczuli młodzi poniżej 25. roku życia - pracę straciło 15 proc. z nich.

Czytaj też: Koronawirus uderzył w młodych. Nadchodzi "pokolenie lockdown"

Gdzie zatem szukalibyśmy pieniędzy? Przede wszystkim Polacy najpierw zdecydowaliby się na sprzedaż swoich: biżuterii, ubrań i butów, a także sprzętu elektronicznego. 60 proc. zrezygnuje również z wakacji, z subskrypcji na platformach streamingowych oraz z jedzenia na mieście.

Niebezpiecznym trendem wydaje się fakt, że jedna trzecia badanych byłaby gotowa zrezygnować z obowiązkowych opłat, takich jak np. za wodę czy za internet.

Sprawdź: Auchan zamyka dwa sklepy w województwie śląskim. Za mało klientów, za duże koszty

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie “Życie bez pensji”, w którym udział wzięło 1400 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xvgcm

Podziel się opinią

Share
d1xvgcm
d1xvgcm