Trwa ładowanie...
weekend

Poniedziałek w pracy zaczynamy już w niedzielę

W krajach anglosaskich syndrom niedzielnego popołudnia otrzymał nawet swoją nazwę - "Sunday Night Blues".

Share
Poniedziałek w pracy zaczynamy już w niedzielę
Źródło: WP.PL, Fot: Miłosz poloch / Reporter
d4iv6a2

Stres wynikający z konieczności powrotu do pracy po weekendzie odczuwa 65 procent badanych przez firmę doradczą Monster. W krajach anglosaskich syndrom niedzielnego popołudnia otrzymał nawet swoją nazwę - "Sunday Night Blues".

Tylko 22 proc. ankietowanych spokojnie czeka na poniedziałek. Specjaliści radzą, żeby rozwiązywaniem problemu zająć się już w piątek.

d4iv6a2

"Czas wolny od pracy poświęcamy bowiem na myślenie o sprawach zawodowych, planowanie tygodnia czy analizowanie konfliktów personalnych. W efekcie dręczące myśli nie pozwalają się rozluźnić, weekend szybko mija, a czas, który powinien służyć na regenerację, paradoksalnie sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej zmęczeni. W poniedziałek z trudem zmuszamy się do wstania, a pracę zaczynamy od odliczania dni do kolejnej soboty i niedzieli. I mamy efekt błędnego koła" - piszą autorzy raportu.

I radzą, że warto w piątkowe popołudnie wyłączyć telefon służbowy i spróbować przestawić się na tryb odpoczynku.

Jak zauważają autorzy raportu znacznie trudniej wraca się do pracy, której nie lubimy.

"By ułatwić sobie start w nowy tydzień, warto skupić się na zaletach wykonywanego zajęcia i korzyściach, jakie się z tym wiążą. Postarajmy się odnaleźć dobre strony. Zadbajmy o pozytywne relacje ze współpracownikami i szefem. Szukajmy inspiracji w innych. Róbmy sobie krótkie przerwy. Nie zapominajmy o lunchu. Zobacz, jakie możliwości daje nam firma. Może warto rozważyć zaangażowanie się w inny projekt, wolontariat pracowniczy lub zapisać się na studia podyplomowe" - podkreślają autorzy.

W przypadku, gdy syndrom poniedziałku staje się chroniczny, a dodatkowo towarzyszą mu pierwsze objawy wypalenia zawodowego, najlepszym rozwiązaniem będzie rozważenie zmiany pracodawcy.

Urlop okolicznościowy. Zobacz, kiedy przysługuje:

d4iv6a2

Podziel się opinią

Share
d4iv6a2
d4iv6a2