Poprawa ocen sytuacji w przetwórstwie przemysłowym - GUS

22.03. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w marcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku....

22.03. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w marcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w lutym i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to bardziej korzystne od formułowanych przed miesiącem przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji oraz znacznie mniej pesymistyczne niż w lutym odpowiednie oceny bieżące - wynika z marcowego badania GUS.

Z badania wynika, że bieżący portfel zamówień jest ograniczany w mniejszym stopniu niż w ubiegłym miesiącu, na co wpływają mniej pesymistyczne niż w lutym oceny krajowego portfela zamówień, przy nieznacznym zwiększeniu zagranicznego portfela zamówień.

"Bieżąca produkcja jest ograniczana w dużo mniejszym stopniu niż zgłaszano w lutym. Odpowiednie prognozy są pozytywne, bardziej korzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zmniejsza się poziom należności przedsiębiorstw, choć mniej znacząco niż w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w lutym. Ceny wyrobów przemysłowych mogą wzrosnąć w stopniu nieznacznie większym niż przewidywano w lutym" - napisano w komentarzu do badania.

Dyrektorzy badanych przedsiębiorstw jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (94 proc. jednostek, w marcu ub.r. - 91 proc.). Krajowy kredyt bankowy wybiera 35 proc. jednostek (w marcu ubiegłego roku - 34 proc.), leasing - 26 proc. przedsiębiorstw (w marcu 2009 r. - 23 proc.).

W marcu ogólny klimat koniunktury wynosi 7, w lutym 3. Poprawę sygnalizuje 23 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 16 proc. (przed miesiącem odpowiednio 20 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. (PAP)

nik/ dan/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdagus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)