Trwa ładowanie...

Poprawka PiS do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami

Podczas drugiego czytania w Sejmie senackiego projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, który dotyczy m.in. zwrotu nieruchomości byłym właścicielom, PiS zgłosił w środę poprawkę, by z projektu wyłączyć gminy.
Share
Poprawka PiS do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami
Źródło: AFP
d464b0l

Poprawka PiS dotyczy wyłączenia gmin z obowiązku zwrotu nieruchomości byłym właścicielom. Poseł Jacek Sasin (PiS) podkreślił, że konieczne jest wykonanie analiz ws. ewentualnej skali zwrotów nieruchomości przez gminy. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo, w jakim zakresie ta regulacja będzie dotyczyła gmin, oraz jakie straty majątkowe mogą one z tego tytułu ponieść.

Poparcie dla zgłoszonej poprawki wstępnie zapowiedział, w imieniu klubu Solidarna Polska, poseł Jarosław Żaczek.

W podobnym tonie wypowiadał się poseł SLD Zbigniew Zaborowski, który uzależnił jednak akceptację od uzyskania pełnej informacji od rządu na temat obciążenia finansowego gmin.

d464b0l

W środę odbyło się też posiedzenie połączonych komisji infrastruktury i samorządu terytorialnego oraz polityki regionalnej. Komisje negatywnie zaopiniowały poprawkę PiS.

- Ta poprawka jest niesprawiedliwa, gdyż narusza równość podmiotów. Ponadto wydłuży czas zwrotu nieruchomości, a wciąż czekają na to prawowici właściciele, którzy mają już swoje lata - powiedział PAP w środę poseł Stanisław Huskowski, który opiniował projekt w imieniu klubu PO.

Dodał, że ma nadzieję, że projekt trafi do trzeciego czytania i pod głosowanie jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Negatywnie o poprawce wypowiedział się także wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń. - Jak najbardziej zasadne jest zrównanie uprawnień obywateli, których nieruchomości zostały wywłaszczone pod cele publiczne, tak w stosunku do nieruchomości Skarbu Państwa, jak i w stosunku do nieruchomości gminnych. Należy zrównać obywateli wobec prawa niezależnie od tego, który z podmiotów dokonał wywłaszczenia ich nieruchomości - powiedział PAP w środę wiceminister Styczeń.

d464b0l

Projekt nowelizacji ma dostosować przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o to, że Trybunał uznał, że obowiązująca ustawa o gospodarce nieruchomościami ogranicza prawo osób, które kiedyś wywłaszczono.

Orzeczenie Trybunału dotyczyło nieruchomości podlegających Skarbowi Państwa, ale Senat zaproponował, aby dotyczyło także nieruchomości gminnych.

W obowiązującej ustawie jest luka prawna - wymieniono w niej bowiem różne przepisy, na podstawie których wywłaszczano Polaków z ich ziemi w okresie powojennym, ale pominięto art. 47 ustawy o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości z 1958 r., który widniał na niektórych aktach wywłaszczeniowych.

d464b0l

Podziel się opinią

Share
d464b0l
d464b0l