Poprawne CV i elegancki ubiór, czyli jak zachęcić pracodawcę do postawienia na nas!

Rozmowa kwalifikacyjna to - wbrew pozorom - wcale nie pierwszy etap starań o pracę.

Poprawne CV i elegancki ubiór, czyli jak zachęcić pracodawcę do postawienia na nas!
Źródło zdjęć: © © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Może do niej nie dojść, jeżeli:

Przed rozmową

CV z odwróconym do góry nogami zdjęciem, które w dodatku nadaje się raczej do albumu wakacyjnego niż do wiadomości naszego potencjalnego pracodawcy. Do tego brak interlinii i nieelegancka czcionka. Wydaje się, że napisanie CV to rzecz błaha, którą każdy kandydat na stanowisko powinien opanować do perfekcji. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej.

Jak powinno wyglądać CV? Najlepiej wykonać je w tradycyjnej formie, czyli bez udziwnień – z wypisanymi po kolei etapami naszej edukacji i ścieżki zawodowej, zdjęcie powinno znajdować się po prawej lub lewej stronie dokumentu – na górze, koło imienia i nazwiska. Należy też pamiętać o akapitach i interliniach. To jednak typowo techniczne zasady, które można znaleźć w każdej pracy poświęconej pisaniu życiorysów. Co jednak zrobić, aby nasze CV zainteresowało potencjalnego pracodawcę? - Warto dodać od siebie coś, co wyróżni nasze CV spośród tysięcy innych – tłumaczy Jolanta Pełka, doradca wizerunku z Institute of Image Management. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pracodawca ma podobne upodobania, dla jednych najlepszym przykładem na dobre CV będą nasze wypunktowane osiągnięcia, dla innego ciekawym pomysłem może okazać się prezentacja swojego życiorysu w power poincie. Przed wysłaniem życiorysu warto poszukać informacji o firmie, do której aplikujemy. Może się okazać, że potrzebna będzie mała korekta. Można
też oczywiście do różnych firm wysłać różne CV. Ale i w tym wypadku należy być ostrożnym...

Szukając pracy w gazecie czy internecie w ogłoszeniu znajduje się zazwyczaj adres kontaktowy do osoby, która zajmuje się rekrutacją. Jeżeli jednak chcemy złożyć CV do firmy, w której chcielibyśmy się zatrudnić, a która nie szuka nowych pracowników warto oczywiście spróbować. Należy jednak dowiedzieć się najpierw kto w firmie tej jest odpowiedzialny za przyjmowanie aplikacji. Jeżeli wyślemy maila na wszystkie adresy podane na stronie firmy wcale nie jest powiedziane, że trafi on do odpowiedniego adresata. Warto także wykonać jeden, nienachalny telefon informujący o tym, że przesłaliśmy właśnie swoje CV. Zdarza się bowiem – zwłaszcza w przypadku dużych korporacji – że nasz mail został przez przypadek pominięty. Należy także pamiętać, aby wysłać swoją aplikację z odpowiedniego adresu mailowego. Odpowiedniego, czyli takiego, gdzie podane będzie nasze imię i nazwisko lub ciekawy pseudonim. Pracodawca może nie potraktować nas poważnie jeżeli – nawet profesjonalne CV - wyślemy np. z adresu „misiaczek23”.

Jeżeli po dłuższym czasie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi możemy wykonać telefon i zapytać się czy nasze zgłoszenie zostało odnotowane. Jeżeli jednak będziemy zbyt nachalni nie wpłynie to korzystnie na nasz wizerunek. Nie na miejscu jest kilkakrotne wysyłanie CV w przeciągu jednej rekrutacji, a tym bardziej odwiedziny w firmie. - Niektórzy kandydaci myślą, że jeżeli osobiście stawią się w agencji, to będą mieli większe szanse na zatrudnienie. Nic bardziej mylnego. Takie odwiedziny traktuję jak swego rodzaju natarczywość i brak szacunku dla mojej pracy i mojego czasu – wyjaśnia Aneta Pogorzelska, kierownik biura nieruchomości Pepper House. - Kandydat zmniejsza swoje szanse na pracę także wtedy, gdy mówi, że np. „od miesięcy szuka pracy i nie może jej znaleźć dlatego prosi nas o danie mu szansy” albo że „składa CV do każdej firmy, bo bardzo zależy mu na pracy”. Każdy pracodawca chce mieć pracowników, którzy świadomie zdecydowali się na pracę w jego firmie – dodaje.

Na rozmowie

Nasz ubiór, kolor włosów a czasem nawet długopis mogą zadecydować o naszym zatrudnieniu. Przed rozmową kwalifikacyjną powinniśmy więc wybrać się do kosmetyczki i sklepu papierniczego albo po prostu odpowiednio przygotować się w domu.

Nasz wygląd musi wyrażać szacunek wobec osoby, z którą rozmawiamy, dlatego też powinien być on schludny i raczej skromny niż odważny. Panie powinny wybrać spódnicę (najlepsza długość to ta do kolan lub lekko ponad) i garsonkę, a latem zwiewną marynarkę. Niestety nawet w ciepłe dni obowiązują rajstopy lub pończochy – nie powinnyśmy więc „paradować” z gołymi nogami. Panowie z kolei powinni postawić na garnitur, w ciepłe dni mogą przyjść bez marynarki. Obowiązkowy jest jednak krawat – także w tym przypadku niezbyt ekstrawagancki. Jakie kolory? W obu przypadkach najlepiej wybrać brąz – według sondaży ten kolor wzbudza największy szacunek pracodawców. Odpowiedni będzie też beżowy, szary i granatowy. Panie mogą sobie pozwolić na czarną spódniczkę czy marynarkę (ale wtedy już nie czarną bluzkę), dla panów ten kolor odpada. Ani czarna koszula ani czarny ganitur nie wróżą nic dobrego. Najmilej widziana jest koszula w błękitnym kolorze.

Paznokcie zarówno u kobiet, jak i mężczyzn powinny być zadbane. Panie mogą mieć je pomalowane, ale w delikatnych barwach ni przede wszystkim równomiernie - niedopuszczalny jest pozdzierany lakier. Makijaż też powinien wyglądać na naturalnie. Delikatne kolczyki (byle nie w nosie), bransoletka czy zegarek – jak najbardziej. Włosy należy przede wszystkim dobrze rozczesać i... nie eksperymentować z kolorem. Paniom poleca się spiąć je w kok – wyglądają wtedy bardziej profesjonalnie. Ładna torebka i neseser albo walizka. Plecak czy siatka nie będą pasowały do eleganckiego stroju. Tak samo buty. To wizytówka każdego kandydata - przede wszystkim powinny być wypastowane i niezniszczone. Dla pań najlepszym wyborem będą półbuty albo eleganckie, czarne czy brązowe lakierki. Panowie do klasycznych butów powinni z kolei dobrać odpowiednie skarpetki. Niedozwolone są sandały, japonki czy buty sportowe. Należy pamiętać, że nasz ubiór powinien być skromny, nie powinniśmy więc być obwieszeni błyskotkami, świecidełkami,
biżuterią. Liczy się umiar. Każdy kandydat powinien zaopatrzyć się także w notes, kalendarz i długopis. Każdy z tych przedmiotów powinien być elegancki, czyli nie w kolorowe kwiatki czy motylki. Ładny długopis kupimy w każdym kiosku, pamiętajmy jednak, żeby nie zawierał on jednak... loga innej firmy czy ugrupowania politycznego.

Jednak jak podkreślają niektórzy eksperci do spraw wizerunku – czasem warto się wyróżnić. Jeżeli każdy z kandydatów będzie miał granatowy garnitur – w przypadku panów - albo szarą garsonkę – w przypadku pań, naszemu rozmówcy trudno będzie odróżnić wszystkich aplikantów. Mowa oczywiście o delikatnym akcencie – nie wolno ubierać rzeczy, które przykuwają uwagę innych, bo wtedy osoba, która przeprowadza z nami rozmowę kwalifikacyjną nie będzie skupiała się na tym co mówimy, tylko jak wyglądamy i co mamy na sobie. - Mundurki wyszły już z mody i aby się wyróżnić należy założyć coś, co przyciągnie uwagę osoby, która przeprowadza z nami rozmowę kwalifikacyjną, jakiś detal, element garderoby czy biżuterii. Oczywiście nie należy ubierać nic ekstrawaganckiego, ale może warto założyć ładne, delikatne kolczyki albo ciekawy krawat. Warto podkreślić swój styl, aby nasz strój - choć schludny i przyzwoity - czymś się jednak odróżniał - podkreśla Jolanta Pełka, doradca koloru i wizerunku z Institute of Image Management.

AB, AS,WP.PL

rozmowa o pracęcvhr

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)