Trwa ładowanie...
d2yzeuh
28-06-2016 15:45

Poprzedni zarząd PGNiG bez absolutorium (aktl.)

#
dochodzą dalsze informacje z WZA
#

d2yzeuh
d2yzeuh

28.06. Warszawa (PAP) - Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG nie udzieliło we wtorek absolutorium poprzedniemu zarządowi spółki.

O nieudzielenie absolutorium wnioskował poprzedni zarząd.

Podczas Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na którym reprezentowane było 76,8 proc. kapitału zakładowego, akcjonariusze zdecydowali o nieudzieleniu absolutorium z wykonywania obowiązków w roku obrotowym 2015 ówczesnemu prezesowi Mariuszowi Zawiszy i wiceprezesom: Jarosławowi Baucowi, Zbigniewowi Skrzypkiewiczowi i Waldemarowi Wójcikowi.

Jeszcze przed głosowaniem Skrzypkiewicz odczytał oświadczenie, w którym poprzedni zarząd - zwracając uwagę m.in. na rekordową kapitalizację spółki w roku 2015 i jej historyczne notowania na giełdzie - uznał, że za takimi projektami uchwał proponowanymi przez obecny zarząd stoją względy pozamerytoryczne.

d2yzeuh

Na wtorkowym WZA nie było przedstawicieli obecnego zarządu kierowanego przez prezesa Piotra Woźniaka. Walne przyjęło uchwałę o usprawiedliwieniu ich nieobecności.

W połowie czerwca Piotr Woźniak wśród argumentów za nieudzieleniem absolutorium wymienił działania poprzednich władz wobec spółki-córki PGNiG, Polskiej Spółki Gazownictwa.

Kolejnym wskazywanym powodem był sposób prowadzenia inwestycji, zwłaszcza inwestycji w Stalowej Woli. Zdaniem Woźniaka "zmarnowano wiele pieniędzy", a sposób w jaki poprzednicy prowadzili inwestycję w Stalowej Woli, był "szkolnym przykładem, jak nie należy prowadzić inwestycji". Trzecim argumentem był "stan współpracy z partnerem rosyjskim", który obecny prezes gazowej firmy ocenił "zdecydowanie negatywnie".

W ub. tygodniu b. prezes Mariusz Zawisza i byli wiceprezesi Zbigniew Skrzypkiewicz i Jarosław Bauc, w skierowanym do mediów oświadczeniu napisali m. in. że "Przytaczane przez zarząd argumenty za nieprzyznaniem nam absolutorium dotyczące rzekomych zaniedbań w zakresie nadzoru, czy niewłaściwie prowadzonych międzynarodowych negocjacji mają charakter insynuacyjny. Wszystkie działania prowadzone były zgodnie z obowiązującymi zasadami i prawem, zgodnie z interesem spółki, jej klientów i akcjonariuszy oraz w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego".

d2yzeuh

Byli szefowie spółki poinformowali ponadto, że zrealizowali wszystkie cele nałożone przez radę nadzorczą spółki. Wśród nich wymienili m. in. wypracowanie "najlepszych w historii wyników finansowych" grupy, obniżenie zadłużenia, wypłatę rekordowej dywidendy (0,20 zł na akcję) oraz osiągnięcie historycznych maksimów notowań akcji spółki. Wskazali też na wprowadzenie programu poprawy efektywności oraz restrukturyzacji w odpowiedzi na spadające ceny węglowodorów i wielokrotną obniżkę taryf.

Walne zgromadzenie PGNiG zdecydowało też we wtorek - zgodnie z rekomendacją zarządu - o wypłacie 0,18 zł dywidendy na akcję.

d2yzeuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yzeuh