Porozumienie ws. Grecji zepchnęło w dół notowania m.in. złota i ropy naftowej
Warszawa, 14.07.2015 (ISBnews/ Superfund TFI) - Początek tego tygodnia upłynął pod znakiem greckiego porozumienia, które dla wielu obserwatorów rynku było pozytywną niespodzianką. Nie pozostało ono bez znaczenia także dla rynków surowcowych - kompromis Grecji z wierzycielami (nawet ten wstępny, bo tak można ocenić wczorajsze porozumienie) zwiększył bowiem prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA, czym przyczynił się do zwyżki amerykańskiego dolara - to zaś zepchnęło w dół notowania niektórych surowców, ze złotem i ropą naftową na czele.
14.07.2015 10:29
Jednak zanim jeszcze napłynęły na rynek pozytywne informacje w sprawie Grecji, uwagę inwestorów na rynkach finansowych przyciągnęły dane z Chin. Wczoraj nad ranem opublikowane zostały bowiem dane dotyczące handlu zagranicznego Państwa Środka, które okazały się lepsze od oczekiwań. Eksport wzrósł w ujęciu rdr, mimo że spodziewano się jego delikatnego spadku - z kolei spadek importu okazał się znacznie mniejszy niż oczekiwano.
Biorąc pod uwagę import surowców do Chin, najlepiej zaprezentowały się dane dotyczące ropy naftowej. Import tego surowca do Państwa Środka w czerwcu znalazł się na poziomie 29,49 mln ton, co daje średnio 7,18 mln baryłek dziennie. To aż o 31% więcej niż wynosił import w maju tego roku - a jednocześnie o 27% więcej w ujęciu rok do roku. To oznacza, że chiński import ropy naftowej osiągnął poziom importu amerykańskiego - i jeśli tendencja wzrostu się utrzyma, to możliwe, że Chiny wyprzedzą USA, stając się największym importerem ropy na świecie.
Wracając do danych dotyczących chińskiego importu - nie wszystkie z nich były optymistyczne. Rozczarowały m.in. dane dotyczące miedzi. W czerwcu import tego surowca do Chin znalazł się na poziomie 350 tys. ton, co oznacza spadek z 360 tys. w maju tego roku, czyli o niecałe 3%. W całym pierwszym półroczu 2015 roku import miedzi znalazł się na poziomie 2,24 mln ton, czyli o 11% niższym niż rok temu.
Dane z Chin można więc odbierać dwojako. Z jednej strony, jako całość były one pozytywnym zaskoczeniem, ale z drugiej strony - duży wzrost importu ropy mógł wynikać z chęci uzupełnienia rezerw tego surowca póki jest on wciąż tani, natomiast spadek importu miedzi niepokoi ze względu na fakt, że może to oznaczać spowolnienie w sektorze budowlanym w Chinach. Z pewnością więc inwestorzy powinni wyczekiwać kolejnych danych makro z Chin, które mogą rzucić więcej światła na sytuację gospodarczą tego kraju. Kolejna porcja tych danych pojawi się już w najbliższą środę.
Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
(ISBnews/ Superfund TFI)