Porozumienie ws. zwalczania przestępczości gospodarczej

Porozumienie ws. przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej, potocznie nazywanej przestępczością "białych kołnierzyków", podpisali w czwartek szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, minister finansów Mateusz Szczurek oraz prokurator generalny Andrzej Seremet.

Porozumienie ws. zwalczania przestępczości gospodarczej
Źródło zdjęć: © Fotolia

Jak wyjaśniał na briefingu szef MSW, celem porozumienia jest walka z przestępczością "białych kołnierzyków", m.in. z oszustwami podatkowymi, przestępczością transgraniczną i tą związaną z obrotem artykułami akcyzowymi i paliwami. - Skala tej przestępczości każe państwu z całą mocą się temu przeciwstawić i znaleźć nowe metody jej zwalczania - powiedział Sienkiewicz.

Minister finansów Mateusz Szczurek podkreślił, że przestępczość gospodarcza powoduje obniżenie wpływów z podatków do budżetu państwa, dlatego niezbędna jest współpraca policji z urzędnikami skarbowymi. Pytany o skalę problemu Szczurek ocenił, że straty budżetu państwa spowodowane przestępczością "białych kołnierzyków" mogą sięgać "miliardów złotych".

Według prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta przestępczość gospodarcza w ostatnim czasie przybiera na sile. Przypomniał tzw. infoaferę, dotyczącą zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP.

Seremet podkreślił, że podpisane w czwartek porozumienie ma prowadzić do skuteczniejszej niż dotychczas współpracy służb zwalczających przestępczość gospodarczą. Dodał, że jest to ważne także z punktu widzenia interesów budżetowych Unii Europejskiej, której członkiem jest Polska. Seremet, przywołując dane Komisji Europejskiej, powiedział, że straty całej UE z powodu przestępczości gospodarczej wynoszą prawie 0,5 mld euro.

Na konferencji prasowej zapowiedziano stworzenie centralnej ewidencji rachunków bankowych, w której służby mogłyby szybko sprawdzić podejrzane transakcje.

W porozumieniu jest też zapis o opracowaniu katalogu najistotniejszych działań oraz o kierunkach zmian legislacyjnych w zakresie przeciwdziałania i zwalczania poszczególnych obszarów przestępczości gospodarczej. Porozumienie przewiduje także przygotowanie wspólnych specjalistycznych szkoleń, które obejmą m.in. funkcjonariuszy CBŚ oraz policjantów pionu kryminalnego.

Zwalczanie przestępczości gospodarczej to jeden z priorytetów MSW na 2014 r. zapowiedzianych przed tygodniem przez Sienkiewicza na wspólnej konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem. Będzie się tym zajmowało przede wszystkim Centralne Biuro Śledcze, które w tym roku ma być wydzielone ze struktur Komendy Głównej Policji. (PAP)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)