Portugalia: Chińskie firmy zainteresowane masową produkcją wina i oliwy
Przedsiębiorcy z Chin zamierzają kupować tereny rolne i uruchamiać plantacje na terenie Portugalii. Inwestorów z Państwa Środka interesuje szczególnie produkcja wina oraz oliwy z oliwek.
Jak poinformowała Rita Santos, sekretarz generalny Izby Współpracy Gospodarczej Chin z Państwami Języka Portugalskiego, duża grupa chińskich firm negocjuje z rządem w Lizbonie oraz miejscowymi przedsiębiorstwami kontrakty na zakup terenów rolniczych w tym iberyjskim kraju.
- W centrum uwagi inwestorów z Chińskiej Republiki Ludowej są szczególnie obszary dogodne do uprawiania oliwek oraz winogron. Zainteresowanie to wynika z drastycznego wzrostu eksportu portugalskiego wina i oliwy do Chin w 2012 r. - powiedziała Santos.
Negocjacjom chińskiego biznesu z przedstawicielami portugalskiego rządu oraz miejscowymi grupami producentów służą rozpoczęte w poniedziałek w Lizbonie Międzynarodowe Targi Sektora Spożywczego SISAB 2013. W imprezie tej bierze udział ponad 200 spółek z ChRL, głównie z regionu Makau.
Według Santos niektóre z prowadzonych podczas lizbońskich targów negocjacji dotyczą nabywania przez chińskich przedsiębiorców całych gospodarstw rolnych oraz zakładów wytwarzających wino.
Od 1 stycznia br. w Portugalii obowiązują dla inwestorów spoza Unii Europejskiej łatwiejsze zasady nabywania prawa do stałego pobytu. Mogą otrzymać je biznesmeni, którzy zainwestują w tym kraju ponad 1 mln euro, pomogą stworzyć 30 miejsc pracy lub nabędą nieruchomość o minimalnej wartości 500 tys. euro.
Eksport portugalskich win do Chin zwiększył się w ub.r. do 1,12 mld euro, czyli o 30 proc. wobec roku wcześniejszego. Najczęściej importowanym przez Państwo Środka produktem jest stołowe wino czerwone. Z kolei portugalska oliwa z oliwek dopiero w ostatnich trzech latach zaczęła być produktem masowo sprowadzanym do Chin. W ciągu roku odbieranych jest z Portugalii około 30 tys. ton tego surowca.
Z Lizbony Marcin Zatyka