Trwa ładowanie...

Portugalia ma ponad 735 tys. pustostanów

W Portugalii jest ponad 735 tys. pustych mieszkań. Większość z nich została przekazana do wynajmu za ok. 200 euro miesięcznie.
Share
Portugalia ma ponad 735 tys. pustostanów
Źródło: Jupiterimages
d27ic6z

Pustostany znajdują się zarówno w blokach mieszkaniowych, jak i stanowią część domów wolno stojących. - Zdecydowana ich większość została w 2011 r. wystawiona na sprzedaż lub do wynajęcia, wynika z danych Krajowego Instytutu Statystyki w Lizbonie.

Według portugalskich statystyk, prawie 55 proc. pustych mieszkań zostało przeznaczonych w tym roku do wynajmu za kwotę ok. 200 euro miesięcznie. Lokale te znajdują się głównie w mniejszych miastach oraz na prowincji. W dużych aglomeracjach, takich jak Porto i Lizbona, właściciele pustostanów poszukują lokatorów za wyższe kwoty.

- Prawie 10 proc. pustych mieszkań, które znalazły w tym roku lokatorów, znajduje się w stolicy kraju i jest wynajmowane za ponad 650 euro miesięcznie, poinformował Krajowy Instytut Statystyki.

d27ic6z

W ponad 81 proc. przypadków właścicielami pustych mieszkań są prywatne firmy, prawie 10 proc. należą do jednostek samorządu terytorialnego, zaś pozostałe - do osób fizycznych.

Najwięcej lokali do wynajęcia znajduje się w turystycznym regionie Algarve, na południu kraju, gdzie podczas ostatniej dekady odnotowano najwyższy wzrost osób zainteresowanych najmem. Od 2001 r. do 2011 r. liczba najemców wzrosła tam o prawie 28 proc.

Na terytorium ponad 10-milionowej Portugalii znajduje się około 7,5 mln mieszkań. W ciągu ostatnich trzech lat przybyło tam niemal 2 mln nowych lokali.

Z Lizbony Marcin Zatyka

d27ic6z

Podziel się opinią

Share
d27ic6z
d27ic6z