Posłowie przyjęli poprawki Senatu do ustawy dot. listów zastawnych

Wolne od podatków będą odsetki lub dyskonto od obligacji, emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego i oferowanych na rynkach zagranicznych - zakłada jedna z poprawek Senatu do noweli ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych, które w piątek przyjął Sejm.

24.07.2015 11:40

Celem nowelizacji jest zniesienie barier przy emisji listów zastawnych. Podczas piątkowego głosowania posłowie poparli wszystkie poprawki zaproponowane do nowelizacji przez Senat.

Większość z nich miała charakter legislacyjny i doprecyzowujący. Natomiast najważniejsze spośród poprawek merytorycznych wprowadzają nowe zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych - wolne od tych podatków będą odsetki lub dyskonto od obligacji, emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego i oferowanych na rynkach zagranicznych, a także dochody od odpłatnego zbycia tych obligacji.

Inne senackie poprawki zakładają, że warunki emisji listów zastawnych zawierają w szczególności informację o sposobie i terminach wypłaty odsetek oraz o terminach i warunkach wykupu listu zastawnego, stosowanych w przypadku ogłoszenia upadłości banku hipotecznego, a także, że w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy bank hipoteczny ogłosi w Monitorze Sądowym i Gospodarczym informację o sposobie i terminach wypłaty odsetek oraz terminach i warunkach wykupu listów zastawnych w sytuacji ogłoszenia upadłości.

Wśród najważniejszych zmian zawartych w nowelizacji jest m.in. umożliwienie wykorzystywania przez banki na szerszą skalę refinansowania działalności kredytowej poprzez emisje listów zastawnych. Nowe przepisy mają zwiększyć ustawową ochronę praw nabywców listów zastawnych, poprzez wprowadzenie szczegółowych zasad regulujących proces zaspokajania wierzycieli i określenie przebiegu procesu upadłości banku hipotecznego.

Nowelizacja zawiera przepisy, które mają podwyższać bezpieczeństwo w działalności banków hipotecznych. Banki hipoteczne zostaną zobowiązane do utrzymywania wymogu zabezpieczenia listów zastawnych w wysokości co najmniej 10 proc. wartości emisji oraz tzw. bufora płynności na zabezpieczenie obsługi odsetek od listów zastawnych w okresie kolejnych 6 miesięcy.

Nowela podwyższa limit umożliwiający refinansowanie, ze środków uzyskanych z emisji listów zastawnych, kredytów udzielanych na cele mieszkaniowe, z dotychczasowego poziomu 60 proc. do poziomu 80 proc. bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości. Zwiększa także możliwość inwestowania w listy zastawne przez otwarte fundusze emerytalne i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)