Trwa ładowanie...
d24r0r7

Potrzebna dalsza poprawa na rynku pracy USA aby zmniejszać QE - minutes

10.07. Nowy Jork (PAP) - Wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania...

Share
d24r0r7

10.07. Nowy Jork (PAP) - Wielu członków FOMC w trakcie ostatniego posiedzenia było zdania, że aby możliwe było zmniejszenie skali realizowanego obecnie programu luzowania ilościowego, konieczna jest dalsza poprawa na amerykańskim rynku pracy. Jednocześnie jednak kliku członków komitetu oceniło, że redukcja powinna nastąpić w najbliższym czasie - wynika z raportu z ostatniego posiedzenia FOMC.

"Wielu z członków wskazało, że jest konieczna dalsza poprawa perspektyw rynku pracy, aby wskazane stało się ograniczenie tempa skupu obligacji" - napisano w minutes z czerwcowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku.

Jednocześnie jednak "kilku członków oceniło, że redukcja tempa skupu będzie prawdopodobnie niedługo zagwarantowana" - dodano.

W trakcie ostatniego posiedzenia Rezerwa Federalna powstrzymała się od wprowadzenia zmian w polityce monetarnej. Prezes Fed Ben Bernanke poinformował jednocześnie jednak, że amerykański bank centralny może ograniczyć tempo skupu obligacji w dalszej części tego roku oraz zakończyć program skupu około połowy 2014 roku, jeśli sytuacja w gospodarce USA będzie się poprawiała w tempie zgodnym z obecnymi oczekiwaniami Fed.

d24r0r7

Nie wszyscy członkowie FOMC są jednak przekonani co do terminu ograniczenia skupu - wynika z "minutes". W raporcie z ostatniego posiedzenia Fed napisano, że część bankierów centralnych USA "chce zobaczyć dalsze dowody na to, że oczekiwane ożywienie w gospodarce nastąpi, zanim zredukowany zostanie skup obligacji".

W grudniu 2012 r. amerykański bank centralny uchwalił program stymulacyjny, w ramach którego od początku stycznia Fed skupuje obligacje warte 45 mld USD miesięcznie. Grudniowa inicjatywa zastąpiła skup aktywów, o tej samej wartości, realizowany w ramach wygasłej w 2012 roku operacji twist.

Nowy program skupu jest realizowany jednocześnie z uchwalonym we wrześniu 2012 r. programem skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Tym samym Fed skupuje miesięcznie aktywa warte 85 mld USD.

Stopa bezrobocia w USA w czerwcu 2013 roku wyniosła 7,6 proc., wobec również 7,6 proc. w maju. W czerwcu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 195 tys., podczas gdy w maju wzrosła również o 195 tys., po korekcie. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 7,5 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 165 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 175 tys.

d24r0r7

Dane z rynku pracy są kluczowe w kontekście przyszłości polityki monetarnej w USA. Prezes Fed Ben Bernanke określił 7 proc. stopę bezrobocia w USA jako czynnik decydujący o końcu realizowanego przez amerykański bank centralny skupu obligacji.

Zdaniem analityków Goldman Sachs, Fed będzie kontynuował skup obligacji do końca drugiego kwartału 2014 r., wcześniej ekonomiści banku obstawiali, że program skupu zakończy się pod koniec 2013 r. Na pierwszą podwyżkę stóp proc. Fed zdecyduje się dopiero w pierwszym kwartale 2016 r. - oceniają analitycy Goldman Sachs. (PAP)

wst asa/

d24r0r7

Podziel się opinią

Share
d24r0r7
d24r0r7