Powiało chłodem z Rosji - komentarz po sesji

Olbrzymi spadek wartości rubla do dolara po decyzji Banku Rosji podwyższającej stopy procentowe do 17 proc. nie pomógł rosyjskiej giełdzie, gdzie spadki sięgnęły poziomu 12,33 proc. Przecena nie ominęła również Węgier, gdzie indeks Bux przecenił się 4,22 proc. Warszawski parkiet był również pod olbrzymią presją sprzedających. Od samego rana indeksy były istotnie poniżej poniedziałkowych poziomów. Ostatecznie WIG oraz WIG20 dzień zakończyły z ujemnym bilansem, notując odpowiednio 1,82 i 2,17 procent straty. Wartość obrotu wyniosła 1 283 milionów złotych.

Powiało chłodem z Rosji - komentarz po sesji
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

16.12.2014 | aktual.: 02.01.2017 12:33

Wśród spółek z href="http://finanse.wp.pl/isin,PL9999999987,notowania-podsumowanie.html">WIG-u 20WIG-u 20 (Zobacz notowania indeksu ») wyróżniał się mBank (+0,42 proc.). Analitycy Citi podnieśli rekomendację do „kupuj” z „neutralnie” dla tego banku. Była to jedyna spółka, która wśród grona największych firm zyskiwała na wtorkowej sesji. Przygnębiające nastroje mieli dzisiaj posiadacze takich walorów, jak href="http://finanse.wp.pl/isin,LU0327357389,notowania-podsumowanie.html">KernelKernel (Zobacz notowania spółki ») (-6,82 proc.), href="http://finanse.wp.pl/isin,PLEURCH00011,notowania-podsumowanie.html">EurocashEurocash (Zobacz notowania spółki ») (-5,51 proc.), KGHM (-3,56 proc.) czy JSW (-3,37 proc.).

Wśród spółek na szerokim rynku wyróżniała się Netia, która poinformowała ostatnio o nabyciu akcji spółki przez osobę blisko związaną z członkiem Rady Nadzorczej. Telekom chce obniżyć koszty działalności o 50 mln zł, planuje zwolnić 350-400 osób. Netia zatrudnia obecnie 1700 osób. Na drugim spadkowym biegunie znalazła się inna telekomunikacyjna spółka Hawe, która zamierza powalczyć o przejęcie TK Telekom, dlatego też prawdopodobnie weźmie udział w procesie sprzedaży przez PKP jej spółki zależnej. Hawe poinformowało również o planach podpisania w najbliższym czasie kilku wysokomarżowych umów na sprzedaż lub leasing włókien światłowodowych.

Statystyka wtorkowej sesji nie pozostawia złudzeń. Strona podażowa osiągnęła olbrzymią przewagę, spółek, które traciły na wartości, było 71 proc. przy 18 proc. spółek zyskujących. Już od kilku tygodni widać, iż brakuje strony popytowej, Otwarte Fundusze Emerytalne dysponują coraz mniejszymi środkami, poza tym można przypuszczać, iż raczej przyglądają się zagranicznym akcjom, co jest racjonalnym zachowaniem z punktu widzenia ryzyka inwestycyjnego. Inwestorzy zagraniczni omijają polski i węgierski rynek szerokim łukiem.

W takiej sytuacji również krajowe fundusze inwestycyjne wstrzymują się z nabywaniem akcji do swoich portfeli. Sytuacja jednak może niedługo się odmienić, zwłaszcza iż mamy do czynienia ze spadającymi stopami procentowymi i niskim oprocentowaniem lokat w bankach.

Biorąc pod uwagę analizę techniczną, to obecnie istotnym poziomem wsparcia jest linia 50 000 pkt na indeksie WIG. Pierwsza bariera popytowa rysuje się natomiast na 54 000 pkt. We wtorek indeks WIG na zamknięciu wyniósł 50 683 pkt.

Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.

grzegorz skrzyczyńskikomentarz giełdowygiełda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)