Trwa ładowanie...

Powstaje trzecie co do wielkości centrum handlowe w kraju

Trzy tysiące osób znajdzie pracę w "Centrum Posnania" - nowej galerii handlowej, pod której budowę w środę wkopano kamień węgielny. Projekt realizowany jest w ramach "Inwestycji Polskich" i jest częścią planu rewitalizacji jednej z dzielnic Poznania.

Powstaje trzecie co do wielkości centrum handlowe w krajuŹródło: Thinkstockphotos
d178ys1
d178ys1

Inwestycja kosztować będzie łącznie ok. 300 mln euro i ma się zakończyć w drugiej połowie 2016 r. W sąsiedztwie centrum miasta, na 9 hektarach, powstanie galeria licząca 100 tys. m kw. powierzchni handlowej. Przy budowie centrum pracować będzie 3 tys. osób. Taka sama liczba osób ma znaleźć pracę w sklepach, punktach usługowych i obsłudze "Centrum Posnania" po jego otwarciu. Według budującej Centrum firmy Apsys Polska, jest to obecnie największa inwestycja handlowa w Europie Centralnej.

W ocenie władz miasta inwestycja jest pierwszym etapem rozwoju wcześniej niezagospodarowanego terenu i daje początek nowej dzielnicy Poznania. Zastępca prezydenta miasta Jerzy Stępień, jako efekty projektu wymienił miejsca pracy, impuls dla rynku usług budowlanych oraz dochody do budżetu Poznania z podatku od nieruchomości.

- Zbudowana zostanie również infrastruktura miejska, która będzie służyła nie tylko obiektowi, ale całemu Poznaniowi - powiedział Stępień podczas wmurowania kamienia węgielnego.

Inwestycja finansowana jest przez konsorcjum trzech banków, w skład którego wchodzi m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego. Prezes BGK Dariusz Kacprzyk tłumaczył, że Bank zdecydował się na wsparcie projektu centrum handlowego z rządowego programu "Inwestycje Polskie" ze względu na element rewitalizacji dzielnicy Rataje.

d178ys1

Prof. Barbara Borusiak z katedry handlu i marketingu Uniwersytetu Ekonomicznego (UE) w Poznaniu w rozmowie z PAP wskazuje, że stolica Wielkopolski ma jeden z najwyższych współczynników nasycenia centrami handlowymi w kraju. - Lokalizacja centrum jest szczególna. W bezpośrednim sąsiedztwie jest już jedna duża galeria handlowa - dodała prof. Borusiak.

Według raportu Polskiej Rady Centrów Handlowych nasycenie w Poznaniu tego typu powierzchnią wynosi 670 m kw. na 1 000 mieszkańców i jest to drugi wynik w kraju, po Wrocławiu. Licząc istniejące i budowane w mieście obiekty, współczynnik ten wyniesie 759 m kw. i będzie równy wynikowi stolicy woj. dolnośląskiego.

Według badań przeprowadzonych przez UE tzw. komercjalizacja, czyli stopień wynajęcia powierzchni, poznańskich centrów handlowych jest wysoka. W ocenie prof. Borusiak kolejne obiekty handlowe spowodują spadek tego wskaźnika, bo rynek jest już nasycony. -Będzie to skutkowało pogorszeniem kondycji centrów, aż do ich zamknięcia. Trudno jednak przewidzieć, w jakim czasie to nastąpi - dodała prof. Borusiak.

"Centrum Posnania" będzie 19. obiektem należącym do spółki Apsys Polska; największą galerią handlową w Wielkopolsce oraz trzecią co do wielkości w Polsce. W poznańskim centrum ma się znajdować 300 lokali dla najemców. Przy obiekcie powstanie parking na 3,3 tys. samochodów.

Celem programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

d178ys1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d178ys1