Trwa ładowanie...
d2j4ds0
wydarzenia
06-04-2011 17:45

Powstańcy libijscy wyparci z Bregi, zagrożenie dla cywilów (synteza)

06.04. Trypolis (PAP) - Żołnierze libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego wyparli powstańców z Bregi. Paryż ostrzega, że sytuacja w Libii komplikuje się, ponieważ taktyka sił...

Share
d2j4ds0

06.04. Trypolis (PAP) - Żołnierze libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego wyparli powstańców z Bregi. Paryż ostrzega, że sytuacja w Libii komplikuje się, ponieważ taktyka sił reżimowych zwiększa ryzyko powodowania ofiar wśród cywilów. O pokój w Libii apeluje papież.

W nocy z wtorku na środę powstańcy znaleźli się w Bredze pod ostrzałem rządowej artylerii. Jak informuje agencja dpa w środę nad polem bitwy krążyły samoloty NATO, ale nie interweniowały.

Powstańcy ewakuowali "z powodów bezpieczeństwa" szpital w Adżdabii, ok. 80 km na wschód od Bregi. W obawie przed zbliżającym się frontem miasto opuszczają również cywile. Podczas toczącego się od sześciu tygodni konfliktu oba miasta kilkukrotnie przechodziły z rąk do rąk.

Francuski minister spraw zagranicznych Alain Juppe powiedział w środę, że operacja wojskowa w Libii komplikuje się, ponieważ siły Kadafiego obrały taktykę, która zwiększa ryzyko spowodowania ofiar śmiertelnych wśród cywilów. NATO, któremu libijscy powstańcy zarzucają opieszałość, prowadzi operacje w sytuacji, gdy siły Kadafiego są często przemieszane z cywilami.

d2j4ds0

"Formalnie zażądaliśmy, by unikać dodatkowych ofiar wśród ludności cywilnej. To w oczywisty sposób utrudnia operację" - zwrócił uwagę Juppe. Dodał, że "wojska Kadafiego dobrze to rozumieją i mają tendencję do przybliżania się do cywilów".

Juppe podkreślił, że sytuacja w Misracie (ok. 200 km na wschód od Trypolisu), która od tygodni jest ostrzeliwana przez siły Kadafiego, jest skomplikowana i "nie może się dłużej utrzymywać". Zaznaczył także, że celem koalicji międzynarodowej jest ochrona cywilów, a nie "odbicie terytorium", a "na lądzie wszystko zależy" od sił powstańczych.

We wtorek wojskowy przywódca powstańców oskarżył NATO, że pozwala, by mieszkańcy Misraty "każdego dnia umierali".

NATO zapewniło w środę, że zrobi wszystko, by chronić ludność cywilną w Misracie. "NATO ma bardzo jasny mandat (ONZ)
i zamierzamy zrobić wszystko, by chronić cywilów w Misracie - oświadczyła rzeczniczka sojuszu, Carmen Romero.

d2j4ds0

Zastępca dowódcy operacji NATO w Libii kontradmirał Russell Harding oświadczył w Neapolu, że libijscy powstańcy nie mają powodu, by wątpić we wsparcie Sojuszu. Zapewnił, że NATO kontroluje cały obszar powietrzny Libii.

Wojskowy przywódca libijskiego powstania, generał Abd al-Fatah Junis, potwierdził, że powstańcy otrzymują broń z zagranicy. W wywiadzie dla arabskiej telewizji Al-Aan nie chciał jednak ujawnić, skąd konkretnie ta broń pochodzi. Powiedział jedynie, że broń powstańcom dostarczają "zaprzyjaźnione" kraje. "Dostajemy tylko lekkie uzbrojenie, co nam jednak nie wystarcza" - dodał.

Wezwał też Sojusz Północnoatlantycki, który nadzoruje strefę zakazu lotów nad Libią, by pozwolił samolotom powstańców atakować wojska wierne Kadafiemu.

Junis był ministrem spraw wewnętrznym Libii, uznawanym za bliskiego współpracownika Kadafiego, ale 22 lutego ustąpił ze stanowiska i przyłączył się do powstania.

d2j4ds0

Oficjalna libijska agencja JANA poinformowała w środę, że Kadafi przesłał prezydentowi USA Barackowi Obamie wiadomość po - jak to określono - "wycofaniu się Ameryki z kolonialnego sojuszu krzyżowców przeciwko Libii".

Stany Zjednoczone odgrywały główną rolę w dowodzeniu międzynarodowej koalicji, która 19 marca rozpoczęła ataki przeciwko siłom Kadafiego. 31 marca pełne dowództwo nad operacją libijską przejęło NATO. W poniedziałek Pentagon poinformował o wycofaniu z operacji samolotów bojowych USA. Stany Zjednoczone nie wykluczyły uznania utworzonej przez powstańców Narodowej Rady Libijskiej, co już uczyniły m.in. Francja i Włochy.

Benedykt XVI zaapelował w środę o pokój i położenie kresu rozlewowi krwi w Libii i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Podkreślił, że "przemoc i nienawiść są zawsze porażką". Apel ten papież wygłosił podczas audiencji generalnej w Watykanie. (PAP)

az/ kar/

d2j4ds0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j4ds0
d2j4ds0