Trwa ładowanie...

Pożegnanie z wsią. Jednorazowy dodatek za przekazanie gospodarstwa na osłodę i dobry początek

Każdy może chcieć zmienić swoje życie, a praca rolnika łatwa nie jest. Z drugiej strony ciężko jest rozstawać się z tym, co robiło się i kochało przez lata. Rolnicy, którzy jednak sprzedadzą swoje gospodarstwo i spełnią przy tym kilka warunków, mogą liczyć na specjalną rekompensatę.

Tomasz WaszczukTomasz WaszczukŹródło: PAP
d1b5nyq
d1b5nyq

Właściciel małego gospodarstwa, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię oraz inwentarz innemu rolnikowi, może ubiegać się o specjalną rekompensatę - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w komunikacie.

Wnioski o rekompensatę z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 będzie można składać już za miesiąc, od 30 września do 29 października, w biurach powiatowych ARiMR.

Pomoc może zostać przyznana rolnikowi wpisanemu do ewidencji producentów prowadzonej przez ARiMR, który uczestniczy w systemie dla małych gospodarstw w ramach płatności bezpośrednich, czytamy.

LP Total Money w odc. nr 1 "Remont w prezencie"

Warunkiem jest przekazanie przez rolnika posiadanego gospodarstwa - gruntów i zwierząt - na powiększenie innego gospodarstwa lub innych gospodarstw. Z kolei gospodarstwo powiększone na skutek przejęcia gruntów od rolnika wnioskującego o rekompensatę musi osiągnąć powierzchnię co najmniej równą średniej powierzchni gospodarstwa rolnego w kraju lub w województwie, jeżeli średnia wielkość liczona dla danego województwa jest mniejsza niż w kraju – precyzuje agencja.

d1b5nyq

To nie wszystko. Przekazanie gospodarstwa musi odbyć się na podstawie umowy sprzedaży lub darowizny. Z kolei rolnik, który gospodarstwo przejmuje, musi zgodzić się na prowadzenie tam działalności rolnej przez co najmniej 5 lat.

Rolnik przekazujący grunty nie musi żegnać się z wsią. Na własne potrzeby może zachować jednak nie więcej niż 0,5 ha gruntów. Ponadto, przez 5 lat od przekazania gospodarstwa nie może podlegać ubezpieczeniu w KRUS ani prowadzić działalności rolniczej. Może za to ubiegać się o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej i założyć własną firmę.

A konkretnie, jak duża jest rekompensata? Agencja nie podaje kwoty. Mówi za to: "Wysokość wsparcia stanowi 120 proc. rocznej płatności, do której rolnik kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Premia naliczana jest od daty trwałego przekazania gospodarstwa do dnia 31 grudnia 2020 r.”.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b5nyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b5nyq