Trwa ładowanie...

Pozew zbiorowy ws. OFE powinien trafić do sądu w lutym

W lutym można spodziewać się obywatelskiego zaskarżenia zmian w systemie emerytalnym. Sąd zadecyduje, czy każdy klient OFE będzie mógł dołączyć do pozwu zbiorowego. To szansa na ochronę oszczędności emerytalnych przed przeniesieniem do ZUS.

Pozew zbiorowy ws. OFE powinien trafić do sądu w lutymŹródło: WP.PL
d42xat4
d42xat4

Wciąż czekamy na wejście w życie prawa zmieniającego funkcjonowanie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ustawa została ekspresowo przegłosowana w parlamencie i podpisana przez prezydenta, który jednocześnie zapowiedział, że skieruje ją go Trybunału Konstytucyjnego. Choć ustawa jeszcze do Trybunału nie dotarła (zobacz więcej na ten temat)
, to prawnicy już szykują się do zaskarżenia jej w formule pozwu zbiorowego.

Jeszcze w grudniu ubiegłego roku prawnicy z kancelarii Dentons zapowiedzieli zaskarżenie zmian w OFE do sądu (zobacz więcej na ten temat)
. Ich zdaniem ustawa narusza konstytucję, a przeniesienie aktywów z OFE do ZUS jest wywłaszczeniem bez odszkodowania. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, pozwu można spodziewać się na początku lutego, gdy nowe prawo wejdzie w życie.

Dopiero po wpłynięciu pozwu sąd zadecyduje, czy dopuści rozpatrywanie go w trybie zbiorowym. Jeśli tak się stanie, zaskarżyć nowe prawo będzie mógł każdy, kto jest klientem OFE. Sąd zadecyduje też o tym, ile czasu będzie na dołączenie do wniosku.

Jednak najważniejsza decyzja, którą będzie musiał podjąć sąd, dotyczy aktywów zgromadzonych na kontach OFE osób, które dołączą do pozwu. Prawnicy wnioskują bowiem o zabezpieczenie praw majątkowych do czasu rozstrzygnięcia sporu z państwem. Jeżeli sąd przychyli się do ich prośby, może to oznaczać wstrzymanie przeniesienia środków z OFE do ZUS przynajmniej do zapadnięcia wyroku.

d42xat4

W grudniowej rozmowie z Wirtualną Polską mecenas Wojciech Kozłowski z kancelarii Dentons oceniał, że w pozwie zbiorowym mógłby wziąć udział nawet milion Polaków. Na razie, choć do wejścia w życie nowej ustawy zostało jeszcze kilka dni, do kancelarii zgłosiło się ponad 100 chętnych. Zainteresowane osoby mogą zgłaszać się za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres kontakt@ofe-pozewgrupowy.pl.

d42xat4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42xat4