Trwa ładowanie...
d4l4wad

Poziom 1200 USD za uncję złota będzie trudny do pokonania

Warszawa, 09.02.2016 (ISBnews/ Superfund TFI) - Ostatnie tygodnie są na globalnych rynkach finansowych wyjątkowo nerwowym czasem dla inwestorów. Spadki indeksów akcji, niepewna sytuacja na rynkach walutowych - to wszystko sprawiało, że globalny kapitał poszukiwał "bezpiecznych przystani", czyli aktywów, którym zamieszanie na światowym rynku finansowym sprzyja. Jednym z takich aktywów jest złoto, które w ostatnim czasie zanotowało spektakularną zwyżkę.

Share
d4l4wad

Notowania żółtego kruszcu rosną już od połowy grudnia ubiegłego roku, ale w ostatnich kilku dniach zwyżka ta zdecydowanie przybrała na dynamice. W rezultacie, cena złota pokonała kilka ważnych poziomów oporu, m.in. te w okolicach 1100 USD, 1131 USD oraz 1170 USD za uncję. Z kolei podczas wczorajszej sesji naruszony został opór w okolicach 1190 USD za uncję, a notowania żółtego kruszcu dotarły w czasie trwania sesji do poziomu 1200 USD za uncję. To najwyższy poziom cen tego surowca od czerwca ubiegłego roku. Na uwagę zasługuje także długość ostatniej serii nieprzerwanych dziennych wzrostów cen złota - jeśli wtorkowa sesja zakończy się dla tego kruszcu na plusie, będzie to oznaczało najdłuższy ciąg zwyżek od 11-dniowej serii w lipcu 2011 r.

Większe zainteresowanie inwestorów złotem odbija się na ich aktywności na funduszach ETF opartych o ten kruszec. W piątek aktywa ośmiu największych funduszy ETF opartych o złoto sięgnęły 43,3 mln uncji, co stanowi najwyższy poziom od lipca 2015 r. Ich przyrost w ostatnich dniach był bardzo dynamiczny - jego dynamika w ciągu ostatnich pięciu tygodni była największa od marca 2011 r. Według niektórych obserwatorów rynkowych, jest to sygnał, że długie pozycje na tym rynku otwierali duzi gracze.

Zwyżka notowań złota w ostatnim czasie była napędzana przede wszystkim przez słabość amerykańskiego dolara. Przyszłość notowań tego surowca w dużej mierze zależeć będzie więc od tego, jak będzie sobie radzić amerykańska waluta. Poziom 1200 USD za uncję będzie trudny do pokonania, więc jest szansa na konsolidację w tym rejonie.

Paweł Grubiak - członek zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

(ISBnews/ Superfund TFI)

d4l4wad

Podziel się opinią

Share
d4l4wad
d4l4wad