Poznań/ Powszechna Wystawa Krajowa na 25‑lecie przemian w Polsce
Najważniejsze dokonania minionego dwudziestopięciolecia zostaną zaprezentowane podczas II Powszechnej Wystawy Krajowej "Konkurencyjna Polska". Wydarzeniu towarzyszyć będzie wręczenie Nagród Gospodarczych Prezydenta RP.
19.05.2014 15:20
Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt, trwająca od 2 do 15 czerwca wystawa ma być prezentacją najważniejszych osiągnięć Polski w latach 1989-2014.
Przypomniał, że wydarzenie odbywać się będzie w rocznicę 25-lecia wolnej Polski i dziesięciolecia wejścia do UE. Pretekstem do organizacji jest też 85. rocznica zorganizowania w Poznaniu Powszechnej Wystawy Krajowej z 1929 roku.
"25 lat, które upłynęło od 4 czerwca 1989 roku to okres, który można traktować jako odpowiednik dziesięciolecia 1919-1929. Wystawa sprzed 85 lat miała pokazać, że Polska odzyskała suwerenność po I wojnie światowej, oraz że Polacy zasłużyli sobie na nią ciężką pracą. W tym roku organizujemy wystawę PeWuKa bis. Jej celem, podobnie jak tej pierwszej, jest pokazanie na czym polegają oraz jak wyglądają sukcesy i porażki w Polsce" - powiedział Byrt.
Prezes MTP wyjaśnił, że na czerwcowej wystawie pokażą się firmy, które "odniosły sukces w wolnej Polsce". Mają to być przedsiębiorstwa różnej wielkości, z własnym, unikatowym podejściem do biznesu: firmy rodzinne, przedsiębiorstwa osiągające sukces na arenie międzynarodowej, firmy po udanej prywatyzacji, ale także start-upy, które z powodzeniem weszły na rynek.
Targowi goście będą mogli poznać drogi do sukcesu m.in. firmy meblarskiej VOX, marki Zelmer, czy koncernu KGHM Polska Miedź S.A.
W trakcie imprezy zaplanowano konferencje poświęcone m.in. kondycji polskiego rolnictwa, polskiej blogosferze, ochronie środowiska, czy samorządności. Specjalne ekspozycje mają pokazać, jak w trakcie minionego ćwierćwiecza zmieniały się polskie województwa, polska innowacyjność, gospodarka, edukacja i nauka. W jednej z hal znajdzie się wystawa polskiego designu. Zmiany zachodzące w Polsce analizować będzie można dzięki wystawom Głównego Urzędu Statystycznego i Urzędu Patentowego RP. Uzupełnią je wystawy fotografii i publikacji prasowych.
Patronat nad wystawą objął Bronisław Komorowski. 2 czerwca w trakcie gali prezydent wręczy też swoje nagrody gospodarcze. Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP przyznawana jest w kategoriach: innowacyjność, ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu, obecność na rynku globalnym, oraz zielona gospodarka.
Jak poinformowano na konferencji, tym roku, z okazji 25. rocznicy wolnych wyborów do Sejmu i Senatu nagroda przyznana zostanie również w kategorii "trwały sukces".
Powszechna Wystawa Krajowa, została zorganizowana w 1929 roku, z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Protektorat nad PeWuKa objął Ignacy Mościcki, na czele Komitetu honorowego stanął Józef Piłsudski.
Wystawa prezentowała dorobek gospodarczy, kulturalny, naukowy i polityczny odrodzonego kraju. Od maja do września 112 pawilonów PeWuKa zwiedziło 4,5 mln osób z całego świata.