Trwa ładowanie...

Pożyczka od rodziny. Jak uniknąć podatku?

Jeśli chcemy pożyczyć od rodziny więcej niż 36 120 zł, sprawę musimy zgłosić w urzędzie. W przeciwnym razie zapłacimy podatek od czynności cywilnoprawnych - donosi "Rzeczpospolita".

Umowa pożyczki w rodzinie definiowana jest przez Kodeks cywilnyUmowa pożyczki w rodzinie definiowana jest przez Kodeks cywilnyŹródło: Adobe Stock, fot: Karolina Chaberek
d3nwos1
d3nwos1

Jak informuje dziennik, Ministerstwo Finansów wydało broszurę, w której przypomina, kiedy rodzinna pożyczka jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od pożyczki wynosi 0,5 proc. jej kwoty. Powinien go zapłacić pożyczkobiorca. Jeżeli jednak pieniądze są od najbliższych, np. małżonka, rodziców, dzieci, rodzeństwa, w wielu przypadkach podatku nie zapłacimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

Kiedy jesteśmy zwolnieni z podatku od czynności cywilnoprawnych?

Nie płaci się PCC od pożyczki od bliskiej osoby do kwoty 36 120 zł. Takiej pożyczki nie trzeba też nigdzie zgłaszać. Natomiast jeśli weźmiemy od rodziny pożyczkę powyżej 36 120 zł, to żeby nie płacić podatku, musimy ją zgłosić w urzędzie skarbowym na formularzu PCC-3.

d3nwos1

Pieniądze powinny być przelane na rachunek bankowy albo przesłane przekazem pocztowym. Na złożenie formularza PCC-3 mamy 14 dni od zawarcia umowy, a nie przelania pieniędzy. "Ministerstwo podkreśla, że termin na złożenie deklaracji jest nieprzywracalny. Nie usprawiedliwia nas nawet choroba" - zwraca uwagę "Rzeczpospolita".

"Pożyczki nie trzeba zgłaszać, jeśli umowa została zawarta u notariusza. Nie zwalnia to jednak z warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy przelewem bądź przekazem" – dodaje gazeta.

Podkreślmy, że limit 36 120 zł dotyczy nie kwoty jednorazowej pożyczki, a wszystkich pożyczek, które od danego bliskiego wzięliśmy w ciągu ostatnich pięciu lat.

d3nwos1

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych to opłata skarbowa, która zastąpiła opłatę obowiązującą od umów i innych oświadczeń woli o charakterze cywilnoprawnym. Obejmuje on niektóre rodzaje czynności cywilnoprawnych, których przedmiot nie został objęty podatkiem VAT.

Obowiązek zapłaty PCC powstaje z dniem dokonania czynności cywilnoprawnej. Wówczas zapłata należności leżeć będzie po jednej ze stron sporządzonej umowy.

PCC dotyczy wyłącznie określonych czynności i podmiotów wskazanych w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2001 roku. Będą to:

  • umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  • umowy pożyczki, pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  • umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów
  • i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  • umowy dożywocia,
  • umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  • ustanowienie hipoteki,
  • ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  • umowy depozytu nieprawidłowego,
  • umowa spółki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nwos1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nwos1