Trwa ładowanie...

Praca dla uchodźców. Minister podała, ile osób znalazło zatrudnienie w Polsce

35 tysięcy Ukraińców, którzy z powodu wojny uciekli ze swojego kraju do Polski, znalazło już u nas pracę - podała w środę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To o pięć tysięcy więcej niż zaledwie dwa dni temu. Jak dodała minister, 75 procent spośród tych osób to kobiety.

Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej, 5 kwietnia Uchodźcy na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej, 5 kwietnia Źródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
dxk79ot
dxk79ot

Szefowa MRiPS pytana była w Programie I Polskiego Radia m.in. o integrację w polskiej gospodarce uchodźców z Ukrainy.

Uchodźcy podejmują pracę

Odpowiadając, Marlena Maląg przypomniała, że na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa obowiązują uproszone procedury zatrudniania obywateli Ukrainy. Wyjaśniła, że wystarczy zatrudnić się u danego przedsiębiorcy, a ten ma 14 dni, aby zgłosić tę ofertę do urzędu pracy, że dokonał zatrudnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poprawki do Polskiego Ładu. "Pracodawcy też są na wojnie"

"Z danych, które mamy aktualnie, wynika, że ponad 35 tys. osób podjęło pracę na tych procedurach uproszonych" – poinformowała minister. Podała, że 75 proc. z tych ponad 35 tys. osób to kobiety. Te dane pokazują, że pracujących uchodźców przybywa z dnia na dzień. Zaledwie dwa dni temu, w poniedziałek, Maląg mówiła, że jest ich 30 tys.

dxk79ot

W środę minister zaznaczyła, że obywatele Ukrainy podejmują pracę głównie w dużych miastach – w Warszawie, w Poznaniu, w Łodzi i we Wrocławiu.

2,5 miliona Ukraińców uciekło do Polski

W środę rano Straż Graniczna podała, że od 24 lutego po inwazji rosyjskiej na Ukrainę na granicy polsko-ukraińskiej na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono 2,523 mln osób uciekających z Ukrainy.

Wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker poinformował we wtorek, że 700 tys. obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski przed wojną, zarejestrowało się już w systemie PESEL. Dodał, w 96 proc. tych osób to kobiety i dzieci.

We wtorek przedstawiciele ministerstwa rodziny i polityki społecznej podawali też informację na temat działań podejmowanych na rzecz pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. "Do 5 kwietnia mamy złożonych ponad 119 tys. na obecny okres świadczeniowy w programie 500 plus, które dotyczą blisko 185 tys. dzieci. Są już przyjmowane wnioski na kolejny okres świadczeniowy na lata 2022-2023 i tych wniosków mamy zdecydowanie mniej, bo 72 tys., które obejmują prawie 112 tys. dzieci" - mówiła wiceminister Barbara Socha. Dodała, że świadczenia są wypłacane od miesiąca, w którym złożono wniosek.

dxk79ot

Wiceszef MRiPS Stanisław Szwed wspomniał także o przysługującym uchodźcom jednorazowym świadczeniu z pomocy społecznej w kwocie 300 zł. "W ramach pomocy społecznej zapewniamy też bezpłatną pomoc psychologiczną. Finansujemy to z funduszu pomocowego. Zapewniamy też opiekę osobom niepełnosprawnym i starszym" - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxk79ot
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dxk79ot