Praca w policji. Oto zarobki funkcjonariuszy w 2025 r.

Wynagrodzenie funkcjonariuszy policji w Polsce jest złożonym systemem, który uwzględnia wiele różnych czynników. Dowiedz się, jakich elementów składa się pensja policjanta i jakie dodatkowe świadczenia mogą wpływać na jej wysokość.

Zarobki w policji w 2025 r.
Zarobki w policji w 2025 r.
Źródło zdjęć: © East News, Getty Images | Adam Burakowski, Michal Fludra
oprac. KRWL

Podstawą wynagrodzenia dla policjanta jest wynagrodzenie zasadnicze. Od 2024 roku jego wysokość określono na 2 088,77 zł miesięcznie. System wynagrodzeń obejmuje aż 23 grupy zaszeregowania, począwszy od aplikanta do najwyższej rangi komendanta — pisze portal "Gazety Wrocławskiej".

Dodatki za wysługę lat

Policjanci mogą liczyć na dodatek za staż pracy, który zwiększa się o 2 proc. po dwóch latach służby. Następnie dodatek ten wzrasta o 1 proc. z każdym kolejnym rokiem, osiągając 20 proc. po dwudziestu latach. Po przekroczeniu tego okresu wzrost wynosi 0,5 proc. rocznie, aż do 25 proc. po trzydziestu latach służby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To straszy Polaków na zakupach. "Niech mi pan nawet nic nie mówi"

Dodatki służbowe i za stopień

Jak czytamy, dodatek służbowy, uzależniony od prawidłowego wykonywania obowiązków, może wynieść do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za stopień. Funkcjonariusze mają również prawo do comiesięcznego dodatku za stopień, wynoszącego od 0,96 do 1,35 kwoty bazowej. Szczegółowe wartości tego dodatku są wskazane w odpowiednich zestawieniach.

Dodatkowe świadczenia dla funkcjonariuszy

Funkcjonariusze policji otrzymują również dodatkowe świadczenia, takie jak "trzynastka" za pełny rok pracy oraz roczny dodatek "mundurówka". Ten ostatni jest wynagrodzeniem za umundurowanie i jego wysokość zależy od płci, korpusu oraz częstotliwości noszenia munduru. Określenia te są szczegółowo opisane w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 27 grudnia 2024 roku.

Problemy kadrowe w policji

Liczba policyjnych wakatów była duża już pod koniec 2023 r., a na początku 2024 r. jeszcze się zwiększyła. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek stwierdził, że stany liczbowe policji "są podobne do tych z lat 90." - Złożyło się na to wiele elementów, m.in. używanie policji do ochrony interesów poprzedniej władzy - powiedział Mroczek w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia.

Odejścia z pracy policjantom się po prostu opłacają. Wszystko przez przepisy dotyczące waloryzacji, które zostały przyjęte w ostatnich latach. Mundurowi mogą uzyskać taki poziom waloryzacji emerytur, do którego doszliby, pozostając w służbie przez kolejnych pięć lat.

Zmiana negatywnego trendu?

Na Warmii i Mazurach obserwuje się wzrost liczby osób zainteresowanych pracą w policji. Jak podaje "Gazeta Olsztyńska", obecnie w garnizonie warmińsko-mazurskim służy 3423 funkcjonariuszy. To znaczący wzrost w porównaniu z poprzednimi latami.

Wzrost zainteresowania pracą w policji może być związany z różnymi czynnikami, w tym z poprawą warunków pracy oraz atrakcyjniejszymi ofertami zatrudnienia. W regionie tym, jak wynika z raportu, coraz więcej młodych ludzi decyduje się na karierę w mundurze.

Źródło artykułu:WP Finanse
wiadomościgospodarkapraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)