Trwa ładowanie...
24-07-2007 11:39

Pracodawcy częściej zatrudniają skazanych

Prawie wszyscy z 400 osadzonych w oddziałach poznańskiego Aresztu Śledczego mają pracę. Skazani otrzymuja zatrudnienie w firmach budowlanych, zakładach mięsnych, pracują też społecznie w szkołach i ośrodkach zdrowia.

Pracodawcy częściej zatrudniają skazanych
d3e0ge2
d3e0ge2

Prawie wszyscy z 400 osadzonych w oddziałach poznańskiego Aresztu Śledczego mają pracę - poinformował PAP rzecznik prasowy aresztu w Poznaniu Kazimierz Różański.

Skazani otrzymuja zatrudnienie w firmach budowlanych, zakładach mięsnych, pracują też społecznie w szkołach i ośrodkach zdrowia - jako woźni, wykonują tam drobne naprawy.

Jak wyjaśnił Różański, zatrudniani są więźniowie skazani za drobniejsze przestępstwa, przebywający w oddziale półotwartym w Poznaniu i w oddziałach otwartych w Baranowie i Rosnowie.

- Musimy być pewni, że skazany się nie oddali z pracy- dodał Różański. Poinformował też, że więźniowie przemieszczają się do i z pracy bez nadzoru strażników więziennych.

Zdaniem rzecznika, przedsiębiorcy pozbyli się już obaw związanych z zatrudnianiem skazanych.
- Tacy pracownicy są bardziej posłuszni, wiedzą, że za każde przewinienie mogą stracić przywilej wychodzenia do pracy i szanse na przepustki czy zwolnienie warunkowe - ocenił Różański.

d3e0ge2

- Ponadto taki pracownik jest atrakcyjny finansowo, według prawa, pracodawca może mu wypłacać 50 proc. normalnego minimalnego wynagrodzenia - dodał Różański.
Najwięcej więźniów pracuje w zakładach budowlanych, zakładach przetwórstwa mięsa i zakładach produkcyjnych. Na mocy umowy z samorządami, część osadzonych nieodpłatnie pracuje w szkołach, przedszkolach i w ośrodkach zdrowia. Wykonują przede wszystkim prace konserwacyjne i porządkowe.

Zarobki wypłacane są na konta należące do osadzonych. Z tych kwot potrącane są sumy na poczet zasądzonych im grzywien i alimentów. Część otrzymują jako "kieszonkowe" część stanowi też tzw. "kasę żelazną", czyli pieniądze, jakie osadzony dostaje przy opuszczaniu zakładu karnego.

d3e0ge2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e0ge2