Pracodawcy mają dopłacać do wcześniejszych emerytur
Rząd zamierza utworzyć specjalny fundusz, z którego byłyby wypłacane wcześniejsze emerytury. Ma on być finansowany m.in. ze składek przedsiębiorców - pisze "Rzeczpospolita".
Resort chce, aby w 2008 r. został utworzony odrębny system wypłaty wcześniejszych emerytur. Ma on być finansowany z Funduszu Emerytur Pomostowych.
_ Fundusz byłby zasilany m.in. z dodatkowych składek opłacanych przez pracodawców, którzy zatrudniają pracowników w warunkach szczególnych _- ujawnił "Rzeczpospolitej" podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy Romuald Poliński.
Nowe przepisy objęłyby wyłącznie tych pracowników, którzy podjęli pracę co najmniej jeden dzień przed 1 stycznia 1999 roku na stanowiskach i przy pracach o szczególnym charakterze. Dotyczy to np. maszynistów, spawaczy, monterów na wysokościach.
Wprowadzona w 1999 roku reforma emerytalno-rentowa nie przewiduje w ogóle możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zapis ten oprotestowały jednak związki zawodowe, dlatego rząd wprowadził przepisy przejściowe. Na ich podstawie uprzywilejowane grupy zawodowe (około 100) mogą do 2008 roku korzystać z tych świadczeń na starych zasadach. OPZZ chce, aby tak samo było też później. Projekt ustawy w tej sprawie jest już w Sejmie.
_ Będziemy się domagali odrzucenia tej propozycji, ponieważ państwa nie stać na utrzymywanie starego, nieefektywnego systemu _- wyjaśnia minister Poliński. Gdyby projekt przeszedł, z budżetu na ten cel trzeba by wyłożyć w ciągu najbliższych 25 lat około 60 mld zł.