Pracodawcy niepełnosprawnych krytykują rządowe zmiany ustawy

Przedstawiciele Polskiej Organizacji
Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) krytykują rządowy
projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji społecznej i zawodowej
osób niepełnosprawnych, informuje "Nasz Dziennik".

Kluczowa w kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych ustawa od dnia jej uchwalenia w sierpniu 1997 r. była nowelizowana już 37 razy.

Kolejny projekt zmian, nad którymi rozpoczyna prace sejmowa podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych, ma doprowadzić do skorygowania przepisów ustawy w sposób pozwalający na zwiększenie zakresu finansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w Polsce ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2007-2013. Kwota przypadająca Polsce w tym okresie to 3 mld euro.

Członkowie POPON-u uważają, że w nowelizowanym projekcie ustawy szczególnie niekorzystne są zapisy dotyczące finansowania składek na ubezpieczenie społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych. Zgodnie z projektem noweli składka płacona przez pracodawcę byłaby refinansowana co dwa miesiące, analogicznie do trybu finansowania przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych części wynagrodzeń niepełnosprawnych, natomiast składka należna od pracownika zostałaby przerzucona na pracodawcę. _ Może to w istotny sposób zachwiać płynność finansową firm zatrudniających osoby niepełnosprawne, a w konsekwencji doprowadzić do ograniczenia zatrudniania osób niepełnosprawnych w Polsce _ - przestrzega POPON. (PAP)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)