Pracoholik ma bardzo słabą wolę

Ma niską kontrolę działania, nie umie skoncentrować się na zadaniach i odkłada zaplanowane czynności. To nie opis korporacyjnego luzaka i obiboka, ale charakterystyka największego w firmie pracoholika

Pracoholik ma bardzo słabą wolę
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

28.02.2011 13:27

Utarło się przeświadczenie, że osoby, które cechuje obsesyjnie zaangażowane w pracę, mają mocny charakter, są skoncentrowane na celu i ambitne aż do przesady. No i od razu przystępują do zaplanowanych działań. Ten stereotyp obaliły Kamila Wojdyło i Aleksandra Lewandowska-Walter z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego (UG). A wnioski z ich badań zostały opublikowane w „Przeglądzie Psychologicznym”.

Uczone sprawdzały siłę woli u pracoholików. Ta analiza przywiodła je do przeświadczenia, że ludzie uzależnieni od pracy mają niską kontrolą działania. Największą trudność sprawia im zatopienie się w czynnościach, które są źródłem przyjemności. Nie radzą też sobie z porażkami.

Co interesujące, psycholożki z UG dowiodły, że pracoholicy – mimo że są ciągle zajęci – mają problem z rozpoczęciem zaplanowanych czynności czy zmobilizowaniem się do zajęcia się czymś w czasie wolnym. Zwlekają z przystąpieniem do pracy. Długo zastanawiają się, jak zacząć działanie, a w sytuacjach nudy nie potrafią zmobilizowaniu się do zrobienia czegokolwiek.

MK

pracownikpsychologpracoholik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)