Trwa ładowanie...

Pracownicy, którzy najczęściej sięgają po narkotyki

Najczęściej po narkotyki sięgają osoby pracujące na własny rachunek (23 proc.), uczniowie i studenci (19 proc.), kadra kierownicza (15 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (14 proc.)

Pracownicy, którzy najczęściej sięgają po narkotyki
d1bv7j7
d1bv7j7

7 proc. dorosłych Polaków przyznaje, że co najmniej raz zażywało środki odurzające. W porównaniu z danymi z 2007 roku jest to wzrost o 3 punkty procentowe - wynika z sondażu CBOS.

Wśród osób używających substancji psychoaktywnych przeważającą większość stanowią osoby od 18 do 34 lat. Do kontaktów z tego typu używkami częściej przyznają się mężczyźni (10 proc.), rzadziej kobiety (4 proc.).

Przeważająca liczba badanych (78 proc.) opowiedziała się za zdecydowanym zakazem, a 18 proc. za legalizacją niewielkich ilości miękkich narkotyków na własny użytek. Legalizację częściej akceptują mężczyźni(24 proc.) niż kobiety (11 proc.), osoby w wieku 18-24 lat (34 proc.), uczniowie i studenci (35 proc.), pracujący na własny rachunek (34 proc.), pracownicy usług (30 proc.), kadra kierownicza (28 proc.) oraz mieszkańcy dużych aglomeracji (31 proc.).

d1bv7j7

Wiedzę o tym, gdzie można kupić narkotyki relatywnie najczęściej deklarują najmłodsi respondenci (24 proc.), a także osoby uczące się i studiujące (32 proc.). Prawie dwa razy więcej mężczyzn (11 proc.) niż kobiet (6 proc.) wie, od kogo lub gdzie można kupić narkotyki. Z propozycją kupna narkotyków spotkało się 11 proc. respondentów, w tym zdecydowanie więcej mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 16 proc. i 7 proc.).

Narkotyki proponowane są przede wszystkim osobom młodym w wieku 18-24 lat (30 proc.) i 25-34 lat (25 proc.) oraz uczniom i studentom (27 proc.), mieszkańcom miast powyżej 100 tys. mieszkańców (16 proc.), osobom z wyższym wykształceniem (18 proc.) i z dochodem per capita powyżej 1500 zł (16 proc.). Na pytanie, czy wśród znajomych lub w rodzinie jest ktoś, kto zażywa narkotyki lub środki odurzające, twierdząco odpowiedział co dziesiąty badany. Częściej byli to mężczyźni (12 proc.) niż kobiety (8 proc.).

Zażywanie narkotyków jest najbardziej popularne w środowisku uczniów i studentów (39 proc.) oraz wśród respondentów w wieku 18-24 lata (28 proc.). W grupach społeczno-zawodowych stosunkowo często znajomość z osobami zażywającymi narkotyki deklarowali ankietowani prowadzący własną działalność gospodarczą (16 proc.), kadra kierownicza, pracownicy administracyjno-biurowi oraz osoby zatrudnione w spółkach prywatnych i państwowych (po 15 proc.). Bardzo rzadko styczność z zażywającymi narkotyki mają osoby powyżej 45 roku życia, emeryci (4 proc.) oraz renciści (1 proc.).

Badanie przeprowadzono w dniach 30 czerwca - 6 lipca 2011 roku na liczącej 1080 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d1bv7j7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bv7j7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj