Trwa ładowanie...

Pracujesz dla branży transportowej - musisz to wiedzieć!

Branża transportowa boryka się ostatnio z wieloma zagrożeniami. Nie tylko przeżywa kryzys, ale również napotyka na drodze silną konkurencję, jaką są kraje nadbałtyckie takie, jak Litwa czy Estonia. Wiele firm, by przetrwać musi oferować jeszcze lepsze warunki kontrahentom. Czy dobrym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie kosztów wymiany walut?

Share
Pracujesz dla branży transportowej - musisz to wiedzieć!
Źródło: AFP, fot: THIERRY ZOCCOLAN
d3csgkv

Polska branża transportowa jeszcze nigdy nie była tak wspierana najnowszymi technologiami. Oferowane unowocześnienia dotyczą nie tylko poprawy bezpieczeństwa, ale i oszczędności, które mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy rocznie! Warto zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami, tym bardziej, że gra toczy się o 5 mld zł rocznie – bo właśnie taki zysk generują usługi, jakie oferują polskie firmy zajmujące się transportem międzynarodowym.

Co jest bolączką polskiego transportu?

Aż 77% przedstawicieli sektora TSL ostatnie półrocze 2013 roku oceniło jako negatywne. W 2014 roku stosunek ten prawdopodobnie się nie zmienił. Obok sytuacji ekonomicznej firmy, branżę reguluje również gospodarka międzynarodowa. Wymiana handlowa z krajami, które są niestabilnie politycznie jest albo znacznie utrudniona, albo też niemożliwa. W ostatnim czasie wydarzenia na Ukrainie i związane z nimi embarga rosyjskie pokazały, że sytuacja firm transportowych może zmienić się praktycznie z dnia na dzień. Nie dziwi zatem fakt, że szukają one oszczędności i rozwiązań w 100% pewnych.

Wygoda i bezpieczeństwo

W transporcie liczy się przede wszystkim czas. Dlatego też coraz więcej firm wybiera możliwość wymiany walut on-line. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, który w tradycyjnych metodach traci się na stanie w kolejkach i wpłacanie wymienionych pieniędzy na konto. Dzięki kantorom internetowym, kierowcy nie muszą również szukać przydrożnych kantorów. Jest to nieopłacalne, ponieważ wymieniane w Internecie pieniądze, będą na koncie w ciągu naprawdę krótkiego czasu.

d3csgkv

Właściciele firm transportowych zwracają jednak uwagę na coś jeszcze:

Kantor internetowy zapewnia komfortowy dostęp do wymiany walut i nie generuje niepotrzebnych kosztów logistycznych czy przestojów w pracy. Jest to szczególnie ważne w branży transportowej, gdzie czas to pieniądz. Bardzo często klienci zwracają uwagę na to, że w kantorze on-line mogą wymieniać pieniądze będąc jeszcze za granicą i natychmiastowo mają dostęp do waluty po korzystniejszej cenie niż w stacjonarnych kantorach – mówi Marek Grzyb z cashbroker.com.

Z wygodą stosowania łączy się również bezpieczeństwo transakcji. Tutaj nie tylko chodzi o to, że są one przeprowadzane bezgotówkowo. Ważne są również zabezpieczenia, z jakich korzystają kantory on-line: dokładna weryfikacja, operacje na kontach czy zabezpieczenia identyczne, jak te w dużych instytucjach finansowych.

Jak zarobić na wymianie walut?

Kantory internetowe mogą zaproponować firmom dużo lepsze warunki niż te, jakie otrzymałyby w banku czy tradycyjnym kantorze.

d3csgkv

Banki oferują jedynie korzystniejsze kursy i warunki firmom, które wymieniają większe kwoty. Polska branża transportowa to najczęściej małe i średnie przedsiębiorstwa (co trzecia firma nie ma nawet 4 pojazdów), dlatego większości firm nie uda się wynegocjować dobrych warunków. Ponadto bankowy spread, jakim obciążone są transakcje może okazać się zabójczy dla firm. Kantory on-line natomiast oferują różnicę między kupnem a sprzedażą, która wynosi średnio 1,5%, co jest bardzo konkurencyjne. Jak to wygląda w praktyce? Operacje odbywają się na kontach, co gwarantuje weryfikację transakcji zgodną z wytycznymi Generalnego Inspektoratu Informacji Finansowej.

Realnie można zaoszczędzić naprawdę dużo:

Na transakcji w kantorze on-line można zaoszczędzić ok. 2,5%. Nie trudno zatem policzyć, że wymieniając np. 1000 zł, zysk ten wyniesie 25 zł. Nie jest to zawrotna kwota, ale przy wymianie większych kwot wzrasta. W skali miesiąca robi się z tego poważna suma. Niektóre firmy transportowe potrafią zaoszczędzić na przykład 30 000 zł w ciągu roku, a przy wysokim obrocie może to być oszczędność miesięczna. – mówi Marek Grzyb z cashbroker.com.

Polska branża transportowa szuka oszczędności. Dlatego też tak popularne w sektorze TSL są kantory internetowe, które dają realne korzyści i są rozwiązaniami pewnymi oraz bezpiecznymi. Dodatkowo sprawiają, że polskie firmy mogą stać się konkurencyjne na arenie międzynarodowej. Zatem jeśli prowadzisz firmę transportową zrób audyt usług, z jakich korzystasz w banku i sprawdź, czy rozwiązania oferowane przez kantory on-line nie będą dla Ciebie bardziej opłacalne.

d3csgkv

Podziel się opinią

Share
d3csgkv
d3csgkv