Trwa ładowanie...
d4jqaih
11-02-2008 16:55

Prawa pacjenta mają za nic

Kryzys w systemie ochrony zdrowia nie sprzyja przestrzeganiu praw pacjenta. RPO jest zaniepokojony tą sytuacją.

d4jqaih
d4jqaih

Kryzys w systemie ochrony zdrowia nie sprzyja przestrzeganiu praw pacjenta. Sytuacją w szpitalach prowadzi do ograniczenia dostępności świadczeń medycznych i ignorowania podstawowych zasad etycznych - przestrzega rzecznik praw obywatelskich.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski na konferencji ocenił stan przestrzegania praw pacjentów w Polsce.

RPO przyznał, że jest zaniepokojony sytuacją w szpitalach, zwłaszcza kiedy dochodzi do zamykania i ewakuacji oddziałów, przewożenia pacjentów do innych placówek. Zdaniem rzecznika, w środowisku lekarskim uważa się, że dozwolone są wszelkie działania, o ile nie powodują one bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjenta; jako takie nie stanowią naruszenia praw pacjenta - takie wnioski wysnuli przedstawiciele RPO z rozmów w czasie wizytacji przeprowadzonej w szpitalach w Rzeszowie i Jędrzejowie (w tym szpitalu doszło do ewakuacji noworodków i kobiet w ciąży)
.

Jak podkreślił Kochanowski, decyzje takie wpływają w sposób istotny na pogorszenie położenia pacjentów, chociażby przez dodatkowe uciążliwości związane z podjęciem leczenia w innej placówce, konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, m.in. dojazdów, a przede wszystkim wzrost poczucia niepewności co do swojego losu i przyszłości leczenia.

"Czynniki te bezpośrednio wpływają na samopoczucie chorego, a przez to - co przyznają autorytety medyczne - również na skuteczność procesu leczenia. W takiej sytuacji chorzy nierzadko bezsilnie poddają się, mając poczucie odrzucenia" - zaznaczył RPO.

d4jqaih

Rzecznik przyznał, że kryzys w systemie ochrony zdrowia ma podłoże systemowe i wiąże się z brakiem środków finansowych, wadami regulacji prawnych czy brakiem woli podjęcia trudnych decyzji o charakterze politycznym. "System ochrony zdrowia nie jest jedynie systemem usług; jest częścią etycznego systemu tworzącego solidarność społeczną i poczucie wspólnoty. Bez przywrócenia im zatem właściwego znaczenia, nawet usunięcie wymienionych +obiektywnych przeszkód+, nie doprowadzi do oczekiwanych rezultatów" - podkreślił Kochanowski.

"Szczególnie ważne są działania zapewniające przestrzeganie praw chorych dzieci.

Przypomniał, że od początku swojego urzędowania stara się naciskać na kolejne rządy, by przeprowadziły radykalne systemowe reformy w ochronie zdrowia, oraz występuje w obronie praw pacjentów. "Szczególnie ważne są działania zapewniające przestrzeganie praw dzieci chorych i niepełnosprawnych, bowiem ich potrzeby psychofizyczne w zakresie leczenia, rehabilitacji, edukacji i rozwoju są tożsame z prawami i nie mogą być w żadnym przypadku marginalizowane" - podkreślił RPO.

W tym kontekście przypomniał swoje działania, które mają doprowadzić do wprowadzenia Karty Dziecka Śmiertelnie Chorego w Domu, przyjęcia przez Polskę Europejskiej Karty Praw Dziecka w Szpitalu oraz ratyfikowanie konwencji bioetycznej. Dodał, że rozmawiał na ten temat z premierem i ma nadzieję poruszyć te kwestie na spotkaniu z minister zdrowia Ewą Kopacz, które zaplanowane jest na czwartek.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II. Obchodzony jest od 1993 roku. Ma uwrażliwiać i zwracać uwagę na cierpienie chorych, na konieczność zapewnienia im jak najlepszej opieki oraz podkreślenie znaczenia zaangażowania wolontariatu w niesieniu pomocy potrzebującym.

d4jqaih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jqaih