Trwa ładowanie...
d2dw1oc
14-10-2014 15:36

Prawie 30% Polaków skorzystało z jakiejś formy pożyczki w ostatnim roku-badanie

Warszawa, 14.10.2014 (ISBnews) - Wśród osób o dochodzie na rodzinę powyżej 4 tys. zł pożyczkę w ostatnich 12 miesiącach wzięło aż 43% osób. Dla porównania wśród osób o najniższych dochodach (poniżej 1500 zł) z jakiejkolwiek formy pożyczania pieniędzy skorzystało 32% respondentów, wynika z badania TNS Polska na zlecenie platformy pożyczek społecznościowych Lendico.pl. Z jakiejkolwiek formy pożyczki w ostatnim roku skorzystało 29% badanych.

d2dw1oc
d2dw1oc

"Te wyniki są pochodną sytuacji na polskim rynku pożyczek: banki i inne poważne instytucje finansowe, w tym platforma Lendico, są ostrożne w udzielaniu pożyczek osobom o mało stabilnej sytuacji finansowej" - powiedział dyrektor zarządzający Lendico Dominik Steinkühler, cytowany w komunikacie.

"Ci jednak, których finanse pozostają pod kontrolą, mają szeroki dostęp do oferty kredytowej i mogą wybrać taką, która najbardziej im odpowiada. Jednym z głównych kryteriów którym się kierują jest niskie oprocentowanie pożyczek, które na Lendico zaczyna się już od 4,41%" - dodał Steinkühler.

Jak wynika z badania TNS Polska dla Lendico, najczęściej pożyczają osoby z wyższym wykształceniem (35%), a najrzadziej z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (23%).

Według badania, sytuacja materialna respondentów wpływa na formę pożyczki, z której dana grupa skorzystała w ostatnich miesiącach. Osoby o niższych dochodach najczęściej sięgają po pożyczkę od rodziny lub znajomych (15%), a w drugiej kolejności po kredyt gotówkowy (9%).

d2dw1oc

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku osób o najwyższych dochodach, które najczęściej korzystały z zakupów na raty (15%), kredytu gotówkowego (13%), debetu na koncie (12%) i karty kredytowej (11%). Bogatsi stosunkowo rzadko pożyczają od rodziny (6%).

"Produkty finansowe, takie jak debet na koncie, karta kredytowa czy pożyczka bankowa proponowane są zwykle osobom dobrze zarabiającym. To dlatego osoby mniej zarabiające często korzystają z szybkich pozabankowych pożyczek, nie sprawdzając wcześniej ich faktycznych i całkowitych kosztów. To, niestety, często kończy się wplątaniem w pętlę zadłużenia. Nie dość, że takie pożyczki są drogie, to są często jedyną opcją dla biedniejszych grup" - wskazał dyrektor Lendico.

Jak pokazują statystyki platformy pożyczek społecznościowych Lendico, polscy pożyczkobiorcy najchętniej występują właśnie o finansowanie związane z konsolidacją zadłużenia (ponad 27%).

(ISBnews)

d2dw1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dw1oc