Trwa ładowanie...

Prawie 30 proc Polaków oczekuje podwyżek

W 2012 roku przeszło co czwarty Polak spodziewa się wzrostu płac na poziomie
5-10 proc

Prawie 30 proc Polaków oczekuje podwyżek
d4xd8c5
d4xd8c5

W 2012 roku przeszło co czwarty Polak spodziewa się wzrostu płac na poziomie 5-10 proc. r/r. Ponad dwa razy więcej osób (63 proc.) nie zakłada tak optymistycznego scenariusza – wynika z najnowszych danych Work Service S.A.

Rok 2011 upłynął pod znakiem wzrostu wynagrodzenia, które po raz pierwszy przekroczyło kwotę 4 tysięcy złotych brutto. Na przestrzeni 12 miesięcy średnie zarobki Polaków zwiększyły się o ponad 167 złotych, co stanowiło wzrost na poziomie 4,4 proc. rok do roku.

Niemal trzech na dziesięciu pracowników spodziewa się w 2012 roku podwyżki swojego wynagrodzenia. Oznacza to, że stosunkowo wysoki poziom inflacji w zeszłym roku spowodował brak realnego odczucia większej ilości pieniędzy w portfelach Polaków. Z tego powodu w tym roku możemy spodziewać się większej presji płacowej na pracodawców niż w poprzednich miesiącach – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

Przeszło co trzeci mężczyzna (35 proc.) spodziewa się, że 2012 rok przyniesie zwiększenie jego uposażenia. Znacznie bardziej pesymistycznie do podwyżek podchodzą kobiety, spośród których 69 proc. nie wierzy w ich otrzymanie. Perspektywy otrzymania wyższego wynagrodzenia związane są również z wiekiem pracowników. Osoby młode (18-34 lat), będące na początku swojej kariery zawodowej, często startujące od minimalnych wynagrodzeń, oczekują zwiększania swojego wynagrodzenia, zaś pracownicy w przedziale wiekowym 55-65 lat, mają całkowicie przeciwne przekonania.

d4xd8c5

Ponad połowa pracowników (50,3 proc.) spodziewających się podwyżek w 2012 roku oczekuje wzrostu płac na poziomie 5-10 proc.. Roszczenia płacowe Polaków są wynikiem obserwacji rynku pracy oraz racjonalizacji swoich oczekiwań. Z jednej strony obserwują wzrost kosztów życia, a z drugiej spodziewane podwyżki nie przewyższają wyraźnie poziomu inflacji – dodaje Tomasz Hanczarek.

Wśród pracowników oczekujących zwiększania poziomu płac jedną piątą (21,4 proc.) stanowią osoby, które chciałyby na koniec roku otrzymywać o 10-15 proc. większą wypłatę. 17,6 proc. ma znacznie niższe oczekiwania, związane z niższą niż 5 proc. podwyżką uposażania. Tylko 3,7 proc. Polaków oczekuje wzrostu o jedną piątą swojego wynagrodzenia. Pracodawcy między młotem a kowadłem

Z początkiem roku podwyższeniu uległa składka rentowa, co przełożyło się na zwiększenie pozapłacowych kosztów pracy w Polsce.

d4xd8c5

Polscy przedsiębiorcy w najbliższych miesiącach będą stali przed trudnym wyborem. Z jednej strony, jak wynika z naszych badań, będą mieli do czynienia ze zwiększoną presją płacową, a z drugiej będą borykać się z większymi kosztami zatrudnienia. Właśnie dlatego w ostatnich miesiącach obserwujemy coraz więcej zgłoszeń od naszych partnerów o pomoc w dokonywaniu optymalizacji kosztów związanych zatrudnieniem, które nie wpłyną negatywnie na efektywność funkcjonowania firmy - podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

Badanie zlecone przez Work Service S.A. zostało przeprowadzone przez Instytut Badania Opinii Homo Homini w dniu 17 stycznia 2012 roku na losowej, liczebnie reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski. Wielkość próby wyniosła 1100 osób, a błąd oszacowania 3 proc.. Wyniki zbierano metodą wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

d4xd8c5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4xd8c5